Někteří lidé natolik propadli kouzlu kontaktních čoček, že je nosí prakticky stále a jejich brýle se nudí v šuplíku, jiní po čočkách sáhnou ve chvílích volna, při sportu, když se chtějí někomu obzvlášť líbit :-) nebo když se jdou předvádět na diskotéku (barevné a výstřední čočky). Za poslední desetiletí se u nás obchod s kontaktními čočkami sice docela rozhýbal, přesto ještě stále poněkud zaostáváme za jinými Evropskými zeměmi. Možná je to i proto, že ani sami pořádně nevíme, co všechno nám dnešní moderní a stále vylepšované kontaktní čočky nabízejí. Pojďme se teď zastavit jen u některých typů.
Dnešní kontaktní čočky jsou tenké, pohodlné a pevné, manipulace s nimi je snadná a údržba (především v případě jednodenních čoček) velmi nenáročná. Navíc si dnes může kontaktní čočky dopřát téměř každý, kdo má nějakou oční vadu, a to třeba i astigmatismus s cylindrickou hodnotou nad 0,5 dioptrií – v takovém případě však potřebuje tzv. torické čočky (např. Focus Toric, Acuvue Toric, Optima Toric).
Dalším revolučním počinkem, který je podobně významný jako samotný vynález měkkých kontaktních čoček někdy před 20 lety, je nápad vyrobit kontaktní čočky, které se z oka nevyndávají po celých 30 dní. Na našem trhu takové čočky nabízí např. firma CIBA Vision a jejich název je příznačný: Focus Night&Day. Tyto čočky mají index propustnosti pro kyslík (Dk/t) 175, což zaručuje šestinásobný průchod kyslíku k rohovce ve srovnání s dosavadními typy čoček pro plánovanou výměnu. V čočkách typu Night&Day je možné spát, nevyžadují denní údržbu pomocí roztoků a můžete zapomenout, že je vůbec máte na očích. Obsažený materiál umožňuje překonat dosavadní nedostatečné okysličování rohovky během spánku při zavřených víčkách. Kyslík je pro zdraví očí nezbytný. Pokud máme oči otevřené, oční bulva jej čerpá ze vzduchu. Během spánku dostává zavřené oko o 2/3 méně kyslíku, než oko otevřené. Tento kyslík pochází z cévek na vnitřní straně víčka a musí projít kontaktní čočkou k oční bulvě. Kontaktní čočky Purevision pro nepřetržité nošení po dobu jednoho měsíce nabízí také Bausch & Lomb.
Kontaktní čočky má mnoho z nás v představách spojené s mladým životním stylem, ale i lidé v pokročilejším věku chtějí být aktivní a cítit se svobodně. V tom brýle někdy překáží, zvláště, pokud jim začnou být krátké ruce při čtení. Říká se tomu presbyopie a odborně se tento jev vysvětluje jako stupňující se ztráta schopnosti zaostřit zrak na blízké věci. Normálně přichází presbyopie kolem 40. roku života a může postihnout i ty, kteří do té doby viděli jako rys. A právě pro korekci této velmi rozšířené oční vady jsou k dostání speciální kontaktní čočky, které umožňují ostré vidění na dálku i na blízko zároveň. Na trhu si můžete vybrat mezi čočkami s měsíční nebo jednodenní výměnou (např. Focus Progressives, Focus Dailies Progressives, Acuvue Bifocal).
Kontaktní čočky ale nejsou určeny zdaleka jen pro lidi, kteří špatně vidí. Mnoho z nás má občas nutkání změnit více či méně nápadně svůj vzhled. K tomu mohou skvěle posloužit například barevné kontaktní čočky. Dnes si můžete vybírat z několika možností – buď se rozhodnete pro jemné dobarvení oka, radikální barevnou změnu nebo se dokonce můžete pořádně odvázat. Například čočky Wild Eyes nabízejí pestrý výběr kontaktních čoček, ve kterých se proměníte v kočku, mimozemšťana nebo „jen“ upíra. Konečně – názvy jako hypnotica, cat eye, alien vypovídají samy za sebe. Více se o tomto druhu kontaktních čoček dozvíte například na adrese www.wild-eyes.cz. Obrázkové oči můžete mít také třeba s čočkami značky Crazy od Cooper Vision.

Připraveno ve spolupráci s Danielem Szarvasem, Spektrum Optik, Vinohradská 65, Praha 2.