Stále více lidí má dnes problémy se zrakem. Pokud vy sama vidíte dobře, vzpomeňte si, kolik vašich známých nebo příbuzných nosí brýle nebo kontaktní čočky. Naštěstí je už dávno pryč doba, kdy jsme byli v optice nuceni vybírat si obroučky metodou menšího zla a kdy i v těch relativně nejpěknějších brýlích vypadala každá žena jako učitelka matematiky a každý muž jako jaderný fyzik.
Nakupovat brýle dneska sice není žádná levná legrace, ale zato si můžeme opravdu vybírat. Brýle už nás společensky neznemožňují, naopak se stávají plnohodnotným módním doplňkem. Najdou se dokonce i lidé, kteří (často pod vlivem reklam a svých hereckých idolů) si pořizují brýle s nedioptrickými skly – ne proto, aby lépe viděli, ale aby se jimi zdobili.
Přesto kolem nošení brýlí i kontaktních čoček panují stále různé mýty a dohady. Začněme třeba u BRÝLÍ…

Mýtus 1: Skleněné brýlové čočky jsou lepší než plastové, protože déle vydrží a nepoškrábou se.
Je sice pravda, že plastové čočky jsou méně tvrdé a tudíž méně odolné proti oděru než čočky skleněné, ale to je asi tak jediné, co se dá říci proti nim. A i v tomto bodě se dá leccos dělat, například plastovou čočku opatřit tvrzenou vrstvou. Jinak jsou výhody plastu neoddiskutovatelné – je prakticky nerozbitný, a tím pro oko mnohem bezpečnější, je skoro o 50% lehčí než sklo, umožňuje veškeré úpravy jako klasické sklo (barva, antireflex, ztenčení…), je ideální do moderních vrtaných obrouček.

Mýtus 2: Když máte hodně dioptrií, musíte mít brýle, které vypadají jako dna od jogurtů.
To už dávno není pravda. Možná jste už slyšeli výraz „vysokoindexové brýle čočky“. To je vynález, který dnešním silně krátkozrakým sice trochu leze do peněz, ale na druhou stranu jim umožňuje nosit brýle, o kterých si mohli nechat dříve jen zdát. Poraďte se se svým optikem, jaký index lomu je právě pro vás nejvhodnější, jen pro informaci ve skle se dnes nabízejí brýlové čočky až do indexu 1,9 (velmi výrazné ztenčení), v plastu do 1,74.

Mýtus 3: Pokud nosíte dioptrické brýle, musíte si nechat zajít chuť na moderní barevné sluneční brýle.
Nosíte dioptrické brýle a líbí se vám současný trend slunečních brýlí s modrými, růžovými nebo oranžovými skly (vlastně plasty)? Můžete je mít také, a to v dioptriích, které potřebujete pro dobré vidění. Stačí se jen přeptat v optice. Plastová dioptrická skla se dnes totiž dají pořídit v mnoha módních odstínech, jen se nenechte odbýt.

A jaké jsou mýty kolem KONTAKTNÍCH ČOČEK?

Mýtus 1: Kontaktní čočky jsou nepříjemné a dráždí oko.
Bohužel mnoho lidí má zafixovanou představu o kontaktních čočkách z dob cca před deseti lety a dříve, kdy se pro jejich výrobu používaly materiály méně propustné pro kyslík, tudíž tehdejší kontaktní čočky opravdu mohly způsobovat svému nositeli nepříjemné pocity. Dnešní kontaktní čočky jsou však velmi pohodlné, díky vynikající propustnosti se v nich oko „nedusí“ a navíc si dnes může z nabídky různých typů čoček vybrat opravdu každý, včetně lidí s astigmatismem (nepravidelnost zakřivení rohovky) nebo presbyopií (vetchozrakost).

Mýtus 2: V kontaktních čočkách se nedá plavat nebo spát.
Pokud se jedná o klasické kontaktní čočky pro 14denní nebo měsíční výměnu, pak se podobné aktivity opravdu nedoporučují. Pokud ale zvolíte například jednodenní kontaktní čočky, které se po použití jednoduše zahazují, pak v nich můžete bez obav plavat v moři nebo v bazénu, aniž byste se měli obávat, že je ztratíte nebo že se tím znehodnotí. Novinkou, která potěší všechny, kdo vůbec nechtějí nosit brýle, jsou kontaktní čočky pro nepřetržité denní i noční nošení po dobu 30 dnů (na náš trh je dodává například firma CIBA Vision), které jsou vyrobeny ze speciálního materiálu s příměsí silikonu a které se v oku ponechávají i při spaní.

Mýtus 3: Když mi kontaktní čočky nebudou vyhovovat, zbytečně vyhodím peníze jejich nákupem.
Dnes už se nemusíte obávat toho, že si koupíte kontaktní čočky „naslepo“ a teprve pak se třeba ukáže, že vám z nějakého důvodu nevyhovují. Při každé první aplikaci a instruktáži, která stojí řádově několik set korun, obdržíte zdarma jeden zkušební pár kontaktních čoček, abyste si mohli jejich nošení v klidu vyzkoušet a na základě vlastní zkušenosti se rozhodnout o případné koupi.

Připraveno ve spolupráci s Danielem Szarvasem, Optik Spektrum, Vinohradská 65, Praha 2.