Blíží se léto, doba, kdy se chtě nechtě více odhalujeme, svlékáme se do plavek a pokud naše tělesné proporce nejsou ideální, taky se pěkně trápíme. Proto jsme celý květen na našem magazínu zasvětili hubnutí. Padesát z vás se zapojilo do testování hubnoucího koktejlu (nebojte nejste v tom samy, za redakci jsme se k vám přidaly já a Jana), připravujeme ve spolupráci s odborníky články na téma diety a snižování nadváhy, o hubnutí se diskutuje na speciálním auditoriu…
Ve spojitosti s hubnutím se pořád mluví o těle, o váze, o kalorických hodnotách a o jídle. Méně často se ale při tom všem snažení počítá s duší. A ta přitom mnohdy s naší váhou souvisí víc, než si myslíme. Vždyť v mnoha případech bývají negativní emoce, stresy, strachy, úzkosti nebo nuda právě těmi spouštěči, které nás pudí otevřít lednici a „vyluxovat“ její obsah. Na to bychom si měli vzpomenout i ve chvíli, kdy se rozhodneme něco udělat se svojí váhou. Nestačí totiž jen počítat kalorie či nakoupit „hubnoucí“ preparáty, je potřeba začít u svého chování. Proto se doporučuje snižovat váhu pod vedením odborníků nebo ve skupinách, změny v životním stylu a chování by měly být postupné, plánované, za jejich dodržování je dobré se odměnit (třeba si koupit něco pěkného na sebe) a za prohřešky se netrestat nebo neupadat do pocitů beznaděje. Při tomto způsobu snižování nadváhy (behaviorální technika) sice výsledky přicházejí pomalu, ale zato pozvolnou změnou životního stylu netrpíte duševně, necítíte se omezováni, neodpíráte si drobné radosti, zkrátka žijete… Naopak jednostranné diety s přesně nalinkovanými jídelníčky a nesnesitelnými pocity hladu a odpírání vám sice mohou umožnit rychlou ztrátu kilogramů, ale ty se po skončení diety obvykle stejně rychle navracejí.

Jak hubnout s rozumem?
· Pište si vše, co vložíte do úst, a zamyslete se nejen nad jídelníčkem, ale také nad tím, co všechno se na tom, že se pustíte do jídla podílí.
· Buďte tvořiví při vymýšlení jídelníčku, který by vás chuťově uspokojoval, a hledejte, kde by se dala bezbolestně ubrat nějaká ta kalorie ať už vhodnějším výběrem potravin či menšími porcemi jídla.
· Pokuste se vystopovat příčiny nadměrného nebo neplánovaného jedení, tedy spouštěče, které vedou k jídlu, i když nemáte hlad. Pracujte na tom, abyste oddělili jídlo od emocí a nevhodných myšlenek. Naučte se řešit stresy jinak než jídlem.
· Pokud některý den svůj plánovaný příjem překročíte, nic se neděje. Další dny uberte nebo nadbytečný příjem vykompenzujte zvýšeným pohybem.

Jaký pohyb zvolit?
I když se cítíte unavená z práce a lítání kolem domácnosti, najděte si alespoň třikrát týdně půlhodinku času. Nemusíte se nutit do hodin aerobiku, kde si mezi štíhlými děvčaty v trikotech připadáte hloupě a neohrabaně v teplákách a triku, tím spíš, když máte oproti nim navíc nejen kila, ale i roky… Nejdůležitější je najít si takový pohyb, který vás bude bavit. Pro jakýkoliv věk je vhodná chůze. Můžete pochodovat, jak daleko chcete, jak rychle chcete, sama či s přáteli. Začněte chodit plavat. Zkuste cvičení při hudbě nebo tanec.
Pohyb nejenom zvyšuje energetický výdej, ale má řadu dalších kladů. Pokud při hubnutí cvičíte, zbavujete se především tkáně tukové a ne svalové. Pohyb je také významným preventivním činitelem mnoha nemocí a má příznivé účinky na duševní rovnováhu člověka. Při výzkumu faktorů, které přispívají k udržení váhových úbytků po zhubnutí, se ukázalo, že právě pravidelný pohyb je nejúčinnější.

Podrobnější informace o rozumném hubnutí, o pomůckách usnadňujících hubnutí a o týdenních pobytech zaměřených na snižování nadváhy v ČR i v zahraničí naleznete na internetových stránkách Společnosti Stop Obezitě www.stob.cz.

Za použití materiálů STOB připravila
Reklama