Přemýšlíte, jak to udělat, aby vaše vlasy byly ještě krásnější, ještě lesklejší a ještě zdravější? Chcete mít účes, který vám budou všichni závidět? Utrácíte hory peněz za nové a nové druhy kosmetiky a za kadeřnici? Zapomeňte na to. Klíčem ke kráse a zdraví vašich vlasů je voda.
Vlasy, kterým chybí vlhkost, nemají tu správnou pružnost. Snadno se lámou, jsou roztřepené a postrádají lesk. Kdybyste se na ně podívali pod mikroskopem, uvidíte, že struktura dehydratovaného vlasu tak není rovnoměrná, jak je tomu u vlasu zdravého.
Hydratace je pro vlasy stejně důležitá jako pro pleť. Voda je nezbytná pro jejich zdraví, sílu i objem. Zdravé vlasy obsahují 10% - 16% vody. Nejvyšší obsah vody je ve vlasovém kořínku. Zde se totiž nachází největší počet aminokyselin - buněk, které dobře vážou vodu. Od kořínků směrem ke konečkům vlasů se obsah vody postupně snižuje. To ale neznamená, že není důležitý. Aminokyseliny se nacházejí po celé délce vlasu. Optimální obsah vody umožňuje těmto buňkám, aby držely správně při sobě. Vlas je díky tomu hladký a dobře odolává vnějším vlivům.
Jak si vlhkost ve vlasech udržet? Okolností, které hydrataci ovlivňují, je celá řada. Velký podíl má obsah vody v prostředí kolem nás. Například silný vítr, slunce nebo suchý mráz zvyšují odpařování vody z vlasů a našemu účesu tak příliš nesvědčí. Dobré podmínky pro vlasy jsou například v Irsku, kde často prší a proto je tam vysoká vlhkost vzduchu. Kvůli krásnému účesu se ale nemusíte hned stěhovat. Co můžete pro své vlasy udělat teď a tady?
Vyhýbejte se zakouřeným místnostem. Kouření má mnoho škodlivých následků a nesvědčí ani vašim vlasům. Existují studie, podle kterých chemické látky, které se při kouření dostávají do vzduchu, zvyšují odpařování vody. Obecně také platí, že lidé žijící ve velkoměstech jsou k dehydrataci vlasů náchylnější.
Pijte. Na kvalitu vlasů má vliv pitný režim. Tady působí přímá úměra. S úbytkem vody v těle ubývá i obsah vody ve vlasech.
Používejte vhodnou kosmetiku. Šampony s hydratačním účinkem dokáží aktivně hydratovat vlasové vlákno a udržet jeho vlhkost po delší dobu. Vlasy jsou pak krásně nadýchané, pružné a hebké. Kvalitní přípravky jsou navíc šetrné k ochranné vrstvě, která se nachází na povrchu pokožky hlavy. Odborně je nazývána hydrolipidový kožní film. Ten je složen z vody a mazu a zabraňuje odpařování vody z kůže a vlasů.

Zdroj Vlasový rádce
Reklama