V minulém týdnu vyvolal článek „Stop nikotin“ velkou diskusi. Spousta z vás chce přestat kouřit nebo touží po tom, aby jejich partner přestal. Proto přinášíme několik užitečných tipů, které by vám mohly pomoct závislost na cigaretách překonat. Je důležité si hned na začátku říct, že tyto metody nejsou samospasitelné, jsou to jen podpůrné berličky pro to nejdůležitější – pro vůli přestat.

Změňte prostředí!
Kuřáci mají obvykle spojený svůj zlozvyk s nějakou konkrétní situací, kouří například v práci, při řízení auta, při telefonování a podobně. Proto je dobré při odvykání, alespoň na jeho začátku, změnit prostředí. Nejlepší je odjet na dovolenou, tam, kde jsme ještě nebyli, kde jsme ještě nekouřili. Tam je potom nutné být stále v akci, vyhýbat se restauracím a společnosti kuřáků.

Změňte jídelníček!
Každá výrazná chuť vyvolá přirozeně touhu po neutralizaci, proto je při odvykání dobré nejíst příliš kořeněné pokrmy. Stejnou potřebu vyvolávají i tučné pokrmy, proto se jich také vyvarujeme. Zcela bychom měli vypustit, alespoň pro začátek, alkohol a kávu, protože při jejich konzumaci bude chuť na cigaretu nesnesitelná.

Změňte přátele!
Což pochopitelně neznamená zavrhnout všechny přátele, kteří kouří, ale pro začátek se vyhýbejte jejich společnosti. Jednak vám budou svou přítomností připomínat chuť na cigaretu, jednak vás možná, aby se nestyděli sami před sebou, že nedokáží přestat, budou poňoukat, abyste si s nimi zapálili.

Využijte magii!
Protože i ten nejracionálnější člověk má kdesi hluboko v podvědomí uloženy předvěké rituály a víru v symboly, je dobré udělat v tomto směru určitá opatření. Například pohřbívání cigaret, lámání cigaret za odříkávání magických formulí, vyhazování cigaret do větru a podobně. Symbolické zbavení se nežádoucích předmětů má prý daleko lepší účinek než vyhazování do koše.

Nahraďte jednu neřest druhou!
Zvolte nějakou méně škodlivou neřest, kterou provozujte vždy, když byste jinak kouřili. Mnoho odvykajících kuřáků se například vrhá na jídlo. Pochopitelně to není návod k nezřízenému přežírání, ale cucat nějaké nekalorické pastilky, žvýkat žvýkačky, kousnout si mrkve nebo se napít vody, to nikomu neuškodí a zažene to akutní touhu po cigaretě.

Staňte se militantním protikuřáckým agitátorem!
Přestože si z vás budou přátelé střílet a budete poslouchat štiplavé poznámky o nesnesitelných odnaučených kuřácích, stojí to za to. Když budete hodně nahlas a hodně nesnesitelně kouření odsuzovat, těžko si budete moci zapálit – byli byste přece směšní sami sobě.

Kuřte „davajky“!
Když si nebudete kupovat cigarety a budete kouřit jen vyžebrané, budete mít brzy mezi svými kuřáckými přáteli tak špatnou pověst, že vám samým bude blbé žebrat příliš často.

Schovávejte cigarety na nemožná místa!
Když budete muset kvůli každé jedné cigaretě vytáhnout štafle a vylézt třeba na okenní konzoli, určitě snížíte svou potřebu minimálně na polovinu. Tolik času, aby mohl denně dvacetkrát vytahovat a zase uklízet štafle, nemá nikdo.

Vsaďte se!
Vsaďte se o něco hodně drahého nebo o vysokou finanční částku, že si nezapálíte. Je jisté, že sázku určitě porušíte, ale dáte si aspoň dobrý pozor, aby vás s cigaretou neviděl nikdo, kdo by vás vašemu partnerovi v sázení prásknul. Tím kouření minimálně omezíte.

Tak, celá redakce vám drží ve vašem snažení palce – využijte momentu nastávající dovolené a NEKUŘTE.
Reklama