Pokud vaše dítě maluje rádo a dobře, zkuste ho nechat vyzdobit si šatník…
Stačí k tomu pořídit několik základních barev na textil v kelímku, které se prodávají v papírnictvích nebo v prodejnách pro hobby, bílé tričko nebo jiný kus oděvu, popřípadě bílý povlak na polštářek a štětec.
Tričko nebo povláček je nutné před prací vyložit novinami, aby malba neprosákla na zadní díl, pak se s barvami pracuje stejně jako s temperami na papír. Můžete je i vzájemně míchat a tak vytvořit nové odstíny. Doporučuji si předem připravit menší kelímky s dobrým uzávěrem (například od kinofilmů) do kterých pomocí špachtle odeberte barvy a smíchejte je. Můžete tak ze základních barev připravit další odstíny. Díky víčku pak vydrží i do dalšího malování.
Pokud nedopatřením natře dítě i něco jiného než své dílko, ihned barvu odstraňte, po zaschnutí to jde již ztěžka. Naopak kresbu zaschnout nechte a poté ještě zafixujte horkou žehličkou z rubu, na žehlící prkno si raději položte starší utěrku, někdy se stane, že místa, kde je větší vrstva barvy se maličko obtisknou… poté již můžete prát do 60°C (pokud není na konkrétní textilní barvě uvedeno jinak).
Textilní barvy můžete použít i k označení oděvů vašich dětí do školky, nemusíte psát jméno, které stejně předškoláček neumí přečíst, dobré je označit oblečení na rubu stejnou značkou, jakou má ve školce.
Nejjednodušší je vytvořit si jednoduchou šablonku, vyříznout ji z pevných plastových kancelářských desek a pomocí tupovacího štětce (silnější kulatý štětec se seřízlými štětinami, který krouživými pohyby namáčíme v textilní barvě rozetřené na podložce - například plastovém talíři) nanášet na textil. Pokud budete pracovat dvěma barvami, je třeba na každou si vyrobit zvláštní šablonu. Vypadá to sice složitě, ale samotná práce pak je velmi snadná a výsledek díky šabloně dokonalý. Samozřejmě po zaschnutí opět zrubu zažehlete.