Možná to znáte. Chystáte se na rande nebo na nějakou důležitou pracovní schůzku, jste nervózní, nemůžete se rozhodnout, které šaty si vzít, abyste byla tip-ťop – a najednou se zarazíte. Povědomý pocit kdesi na rtech vás nenechává na pochybách. Je tady opar! Jste naštvaná? Kdo by nebyl! Teď už je jedno, co budete mít na sobě. Vy víte, že se budete cítit mizerně. A k tomu se s vámi nikdo nebude chtít ani políbit, jen kvůli strachu z infekce…
Opar, nepříjemné infekční onemocnění kůže, které se obvykle vyskytuje na rtech či v okolí úst a nosu, sužuje mnoho lidí nejčastěji na jaře. Jeho výskyt v tomto období podporuje první sluníčko a oslabení organismu po zimě. Stejné riziko představuje i pobyt u moře nebo na horách.

Co je to opar?
Opary vyvolané virem herpes simplex jsou nejrozšířenější puchýřnatou virovou infekcí kůže nebo sliznic. V současné době se rozlišuje 6 lidských typů herpes viru: například typ 1 vyvolává převážně projevy na rtech a v okolí úst, typ 2 postihuje oblast kolem genitálií a hýždí a typ 3 je zase vyvolavatelem pásového oparu a planých neštovic. Asi 70 až 80% lidí má protilátky proti herpes virům, což znamená, že většina z nás tuto infekci v různě intenzivní formě prodělala a zůstává nositelem tohoto viru, který je velmi infekční. Mnoho lidí trpí na opakované opary, někteří velmi často. Návraty onemocnění jsou částečně způsobeny novým vzplanutím infekce, částečně jsou vyvolány opakovanou nákazou. Závažným a život ohrožujícím stavem jsou herpesvirová onemocnění mozkových plen, případné šíření oparu v oblasti oka může vést k trvalému poškození zraku. Závažnou komplikaci může opar způsobit u lidí s těžším průběhem atopického ekzému.

Příčiny oparu Příčinou nového vzplanutí infekce jsou mnohdy různé stresové faktory, které na člověka působí. U žen bývá provokujícím momentem menstruace. Opar se může objevit také v průběhu horečnatého onemocnění, při větším psychickém stresu a velmi často i po prudkém oslunění. Slunce v zimě při pobytu na horách, opalování během prvních jarních víkendů nebo dovolená u moře na počátku léta, kdy organismus ještě není na takovou zátěž připraven - to vše může vést k velmi nepříjemnému a někdy dost bouřlivě probíhajícímu zánětu.

Příznaky a léčba
Lze účinně zabránit opakovaným návratům oparu, nebo alespoň omezit jejich výskyt? Odborníci očekávali výsledky hlavně v oblasti vakcinace. Tyto pokusy ale zatím nevykázaly žádný přesvědčivý účinek, takže pacientům zůstává jediné možné opatření - léčba nově vzniklého oparu. Celková léčba se používá u závažnějších a rozsáhlejších onemocnění, u pacientů s poruchou imunity nebo jinak oslabených jedinců. Léčbu běžných projevů oparů, například oparu na rtu, může zastat obvykle pacient sám. Stanovit podle příznaků správnou diagnózu je totiž jednoduché i pro laika. K typickým projevům oparu patří krátké období nepříjemných pocitů v postižené oblasti, následuje zduření a začervenání ložiska a pak vznik puchýřků na povrchu. Právě v tomto období je ideální zahájit místní léčbu, například volně prodejnými krémy pro léčbu oparu s účinnou látkou aciklovir. Lékaři varují před používáním lidových receptů typu „jedna paní povídala“, protože někdy mohou po opakované aplikaci vyvolat alergickou reakci.

Podklady pro článek dodala firma GlaxoSmithKline.
Reklama