Když se někdo rozhodne držet dietu, obvykle ho čeká nejen období odříkání, ale také pokušení. Mnohé z nás by v té době raději nevycházely do společnosti, protože kdo má odolat načančaným studeným mísám na večírcích, babiččině bábovce na návštěvě nebo jen obyčejné vůni linoucí se z restaurace, kam všichni z práce (kromě vás) chodí denně na oběd. Dáváte si pozor na tuky, sacharidy, počítáte kalorie… ale víte, že si taky musíte dát pozor na slova, která se vyskytnou ve vašem okolí? :-o
Alespoň to říká výzkum, který provedli na Southamptonské univerzitě ve Velké Británii a jehož výsledky publikoval odborný magazín zaměřený na poruchy příjmu potravy (International Journal of Eating Disorders). Britští výzkumníci prý provedli pokus na skupině 100 žen, kterým dali přečíst – poté, co čtyři hodiny nic nejedly – rozličná slova. Podle očekávání některé výrazy vzbudila u žen velkou chuť na jídlo, jiná menší a některá vůbec žádnou. Neúspěšné bylo například testovací slovo galerie, ale stejně tak „jídlopudně“ nepůsobila ani slova šťastný nebo (překvapivě)hladový. Ptáte se, jaká slova tedy účastnice pokusu hnala ke stolu? Úplně největší účinnost v tomto směru zaznamenalo slovo osamělý, velký „úspěch“ měl také výraz rozzlobený. Metoda, jakou výzkumníci k výše uvedeným závěrům došli, bohužel nebyla v článku uvedena.
I když zmíněná studie nepůsobí na nezávislého čtenáře dvakrát vědecky a exaktně, možná na ní fakticky něco je. Co říkáte? Pro příklad nechoďme daleko… Před pár dny jsem se rozhodla začít konečně shazovat kila, zakoupila jsem bílé jogurty a permanentku do bazénu, oprášila kolo… Ale dneska ráno mě rozčílila pubertální dcera. Pak jsem jela do práce a v autobuse na mě padla děsná depka, jak jsem v celém tom širém světě plném anonymních tváří tak strašně osamělá se všemi svými starostmi… No uznejte, to jsem se přece musela stavit v pekárně a koupit si dva koblihy s nugátem, ne? ;-)
Reklama