Už dlouho nebyla červená barva tak módní, jako je letos. Jestli jste si ještě nepořídila něco rumělkového, purpurového nebo bordó, tak chutě do toho! Červená se totiž nosí dočista na všem a – vyberete.li si správný odstín – sluší každému. Nejvíc ji teď módní tvůrci doplňují o béžovou nebo khaki, ale vedle nešlápnete ani v bílo-červené, modro-červené nebo tradiční černo-červené kombinaci. Červené se nosí nejen kalhoty, blůzičky, trika, sukně a šaty, ale také boty, kabelky, náušnice nebo náramky. Záleží jen na odvaze nositelky a na její chuti upoutat na sebe pozornost.
V našich myslích snad už tahle barva ztratila ten pejorativní cejch, který jí přidělil dřívější režim, který do nás na rudých nástěnkách a transparentech hustil fráze o věčných časech a socialistické prosperitě. Momentálně je červená nejen internacionálně a politicky neangažovaně moderní barvou, ale tradičně je v našem podvědomí také spojována s energií, erotikou a někdy i s agresivitou.
Alespoň to říkají psychologové. Červená je podle nich barvou aktivity, energie, průbojnosti. Máme prý tendenci se jí obklopovat v případě, že máme „vybité baterky“, cítíme se slabí a unavení nebo potřebujeme zvýšit svůj výkon. Například teď na jaře je právě nejvhodnější čas pořídit si na sebe aspoň něco malého červeného a trochu se dobít. Nic se ale nemá přehánět a ani červená barva nemusí mít vždycky jen pozitivní dopad. Jsou lidé, kteří při spatření jejích ostřejších odstínů opravdu začnou vidět rudě, především pokud jsou sami nevyrovnaní nebo v sobě potlačují agresivitu. Přece jen je to barva krve a ne nadarmo jí toreadoři dráždí býky v aréně.
Nedávno přišla kolegyně do práce se rty namalovanými rudou rtěnkou, což vzbudilo okamžité reakce mužského osazenstva kanceláře. A dokonce i my, ženy, jsme se jí ptaly, jestli jde na rande. Nešla. Ale poslala nás k psychologovi (ne, že bychom potřebovali vyšetřit, ale ať nám poví, kde se v nás ta asociace vzala). Zavolala jsem naší spolupracovnici Líbě Máchové, která dodala vysvětlení. Červené plné rty jsou podle psychologů jasným sexuálním symbolem a opět to celé souvisí s krevním oběhem. :-) Při vzrušení se totiž rty prokrvují a mírně zvětší objem, což je jedním z viditelných erotických signálů pro opačné pohlaví. Nakonec (a snad to má kolegyně nevezme osobně) – i prostitutky zvyšují svůj tržní potenciál tím, že své rty malují výraznou rudou rtěnkou. J
Úplně jinou roli má červená barva ve sportu. Určitě jste si všimli, že mnohé sportovní oblečení, od triček po péřovky, se vyrábí v některém z odstínů červené. Za prvé jsme tady zase zpátky u té energie a aktivity, za druhé je to proto, že červená je nápadná a zdálky viditelná. Proto ji také oblékají nejen horolezci a lyžaři, ale třeba také záchranáři nebo hasiči.
Reklama