V souvislosti s alergiemi se hovoří o civilizačních vlivech, ale alergie není nové onemocnění. První zaznamenaná zpráva o alergickém onemocnění pochází z Egypta. Na kresbě z vykopávek z hrobky sjednotitele Horního a Dolního Egypta a zakladatele I. dynastie Menese je nad jeho tělem zobrazeno znamení smrti a vedle letící vosa. Záznamy o potížích po štípnutí hmyzem byly nalezeny i u jeho potomků.
Co to vlastně je alergie? Nepřiměřená reakce imunitního systému na vnější podněty, které jsou běžnou součástí našeho okolí (pyly, plísně, zvířata, potraviny, hmyz apod.). Látky, které alergickou reakci vyvolají, nazýváme alergeny. Alergeny jsou většinou látky bílkovinné povahy. Imunitní systém je strážcem organismu, má za úkol přiměřeně reagovat na všechny podněty - zevní (baktérie, toxické látky, viry apod.), ale i vnitřní (nádorové buňky, poškozené nebo přestárlé buňky apod.) a chránit před nimi jedince. Tyto vnější i vnitřní podněty, na které imunitní systém reaguje, nazýváme antigeny. Pokud imunitní systém nepřiměřeně reaguje na látky bílkovinné povahy (alergeny), mluvíme o alergii.
Dnes už je prokázáno, že alergie je dědičné onemocnění a její pravděpodobnost stoupá v rodinách, kde je více členů již alergickým onemocněním postiženo. U dítěte, jehož oba rodiče jsou alergici, stoupá pravděpodobnost, že onemocní alergií, nad 50 %. U dítěte, které má jednoho z rodičů alergika, je pravděpodobnost onemocnění alergií asi 30 %. Pokud už v rodině máte alergika, pravděpodobně moc dobře víte, co mu dělá dobře a co špatně. Přesto si zopakujme několik základních opatření, která by měla být provedena v místě, kde se alergik pohybuje, kde žije, pracuje, baví se a spí.
1. odstraňte koberce, závěsy, záclony, kožešiny a jiné "zdroje" prachu
2. často vytírejte podlahy na vlhko, používejte kvalitní vysavače
3. často perte lůžkoviny
4. samozřejmostí je polštář a peřina pro alergiky, které je možné prát na 60 stupňů
5. nekuřte a používejte čističky vzduchu
6. nechovejte domácí zvířata
7. občasným zmražením plyšových hraček lze dosáhnout zahubení přítomných roztočů

Léčba alergií je dlouhodobá, ne-li doživotní, a vyžaduje dobrou spolupráci rodiny, pacienta a lékaře. Kromě pravidelných lékařských vyšetření a testů, desenzibilizace a léčby obtíží je třeba přizpůsobit této situaci životní styl, práci a koníčky. I když se to může jevit na první pohled nepříjemné až drastické, dojde-li ke zmírnění nebo vymizení potíží, alergikovi se žije o mnoho lépe.

Více informací o alergiích, jejich podstatě a jejich léčbě (včetně pylového kalendáře) najdete na internetových stránkách www.alergici.cz.
Reklama