Ačkoli panuje názor, že celulitidu má v podstatě každá žena, která překročí váhu pětačtyřiceti kilogramů nebo věk dvaceti let, není tomu tak. Celulitida není nutným zlem, naopak má své příčiny a my často můžeme její vznik i průběh výrazně ovlivnit.
Podstata celulitidy
Za kůži, která vypadá jako kůra pomeranče, není odpovědná nadváha, ale špatné prokrvení pokožky. Objevuje se zejména v partiích stehen, boků a hýždí jako podkožní tuková ložiska obklopená tuhými fibrinovými vlákny, která utlačují okolní krevní a mízní cévy. Tuková ložiska se postupně stávají zcela izolovaná a nedostupná prokrvení, tudíž nemůže dojít k odbourávání tuku.
Příčiny vzniku
Příčiny, z nichž dochází k tomuto špatnému prokrvení, mohou být velmi různé. Jedním z důležitých faktorů výskytu celulitidy je hormonální hladina. Může se jednat jak o poruchy, tak o užívání hormonální antikoncepce nebo hormonálních substitučních přípravků či o důsledky těhotenství. U velmi mladých dívek může dokonce vzniknout celulitida již v pubertálním věku, a to zvýšením hladiny estrogenů v těle.
Dalšími příčinami může být špatná činnost jater a poruchy činnosti lymfatického systému. Jejich následkem je poškození pojivové tkáně, což se projevuje jako celulitida třetího a čtvrtého stupně s výraznými změnami na pokožce. Příčiny vyplývající z našeho zdravotního stavu můžeme bohužel ovlivnit jen těžko.
Co však můžeme ovlivnit dobře a kde bychom měli hledat klíč k léčbě, to jsou příčiny vyplývající z našeho životního stylu. Důležitým faktorem negativně ovlivňujícím prokrvení, a tím okysličení tkání, je kouření. Kouření bychom se tedy měli zásadně vyvarovat stejně jako stravy bohaté na nasycené mastné kyseliny, která způsobuje zvýšené ukládání tuků.
Léčba
Cílem léčby je zajistit dobré prokrvení pokožky a odbourání již usazených tukových lalůčků. K tomu může výrazně dopomoci dobře zvolený jídelníček a lymfatické masáže. Dále můžeme léčbu podpořit přírodními prostředky, které ovlivňují zadržování vody v organismu, podporují krevní oběh, zvyšují odolnost kapilár nebo napomáhají odbourávání tuků. Vysoce účinným koncentrátem právě těchto přírodních výtažků je nově vyvinutý anticelulitní CELLASENE, který slibuje jak odstranění celulitidy, tak snížení objemu problematických partií.
Reklama