Některé páry se dlouhá léta marně pokoušejí o miminko, procházejí nejrůznějšími testy a vyšetřeními, ale čáp stále neletí. Jako Lenka s Romanem, kteří se dozvěděli, že za to u nich může imunologická reakce. Trochu zírali, protože počítali se vším možným, ale s tímhle ne, oba o podobné možnosti slyšeli poprvé.
U mužů zmíněný problém způsobují antispermatozoidální protilátky, vznikající po zánětu varlat, nadvarlat, semenných váčků a prostaty. U žen bývají protilátky v hlenu vejcovodu a cervikálním hlenu, v němž tlumí pohyblivost spermií, shlukují je či zraňují, při cestě kanálem děložního hrdla.
Lze to zjistit například při vyšetření hlenu 2 až 6 hodin po souloži. Případně se dá pozorovat v laboratoři ze vzorku hlenu a spermatu, kdy je patrné, jestli spermie do hlenu vnikají a nejsou dál nijak omezovány v pohybu. Zajímavé je taky srovnat, zda vzorek hlenu reaguje stejně se spermatem jiného muže a sperma se chová podobným způsobem, i když je na sklíčku hlen jiné ženy.
U mužů bývají protilátky v seminální tekutině. Muži i ženy mají také při testech antispermatozoidální protilátky v krevním séru.
Někdy se stává, že se takový pár z různých důvodů nakonec rozejde a s dalším partnerem se najednou poštěstí mít dítě.