Zatímco kořenění bazalkou je prý dobré na mužskou potenci, měření bazálních teplot je zase výhradně dámská záležitost, která vede ke zjištění naší pohotovosti otěhotnět. Jestli jste vědecky založené a máte doma nejlépe elektronický teploměr, k tomu papír a tužku, můžete začít s experimentem.
Ráno zůstanete po procitnutí pěkně ležet, ano, prosím, žádný fofr jako jindy, věda potřebuje klid. Uchopíte teploměr a změříte si s ním teplotu buď v pochvě nebo konečníku, po dobu 3 až 5 minut.
Hotovo? Zapíšete hodnotu pečlivě do záznamníku a opakujete měření poctivě každý den. Brzy budete mít dost údajů na to, abyste se mohla sama otestovat. Teploty po ukončení menstruace bývají nižší, kolem 36,5°C před počátkem ovulace pozorujete 1 až 2 dny pokles teplot, pak ale náhle vystoupí až nad 37°C a zůstávají vyšší až do 26. dne cyklu, kdy se opět sníží teplota pod 37°C. Pokud fungujete naprosto bezchybně, v průměru dochází k oplodnění mezi 12. až 16. dnem v plodných dnech cyklu.
Pokud máte stále nízké teploty, vypadá to tak, že u vás tento měsíc neproběhla ovulace a žluté tělísko se nevytvořilo. Sledování křivky bazálních teplot umožní určit termín ovulace, když si přejete miminko, ale při dlouhodobějším zkoumání cosi zajisté napoví i v opačném případě.
Není to samozřejmě jediná metoda, ovulace se dá vyšetřit také ultrazvukem a z rozboru hormonů v krvi.
Reklama