„Jsem v tom,” hlásí vám po telefonu šťastně kamarádka Majka, která se dost dlouho marně snažila otěhotnět. A líčí vám, že její Edík byl při “tom” naprosto senzační, že to bylo super a prostě úplná bomba. Edík je totiž dojíždějící manžel, který pracuje daleko od své drahé. Majka tudíž úplně přesně ví, kdy se to stalo, a vypráví, jak nádherný a romantický to byl večer. A co teprve po něm ta vášnivá noc!

Romantika? Vášeň? Ale co se vlastně stalo po “technické” stránce? Aniž si to uvědomovali, oba milenci splnili několik základních předpokladů:
1) Eda, zdatný to muž, vyprodukoval zdravé semeno - spermie pronikají k cíli rychle, asi hodinu po souloži. Mimochodem, s polohami si moc nelámali hlavu, stejně při otěhotnění nehrají podstatnou roli (nutný není ani orgasmus). Životnost zárodečných buněk je asi 48 hodin.
2) Z vaječníku po mateřství toužící Majky se tentokrát při ovulaci konečně uvolnilo vajíčko schopné oplodnění a vyčkávalo v rozšířené části vejcovodu na spermii - mělo ještě méně času než ona, jen asi 17 hodin, taková je jeho životnost.
3) Během orgasmu byla hlenová zátka vytlačená dozadu v poševní klenbě, kde do ní vnikly při ejakulaci spermie.
4) Jakmile se stažená děloha i svalstvo pánevního dna uvolnilo, hlenová zátka se spermiemi (jen těmi zdatnými) se vtáhla zpět do děložního kanálu.
5) Spermie se samy pohybovaly, poháněny svými bičíky.
6) Obě pohlavní buňky splynuly tak, že hlavička spermie pronikla vrstvou buněk, které obalují zralé vajíčko a jeho buněčnou blánou. Bičík spermie pak odpadnul. Pozor, ještě nebylo vůbec vyhráno!
Oplodněné vajíčko ještě čekalo to, co se mnoha párům pro různé překážky nevede - cesta do dělohy, kde se uhnízdilo v děložní sliznici. Teprve úspěšné uhnízdění oplozeného vajíčka za 7 až 8 dní lze považovat za nezvratný důkaz o vzniku těhotenství.
Reklama