O tom, že některé rostliny nejen krásně vypadají nebo chutnají, ale také mají různé léčebné a magické účinky, vědí lidé už dlouhá staletí. U některých z nich využíváme jejich plody, u dalších kořeny, listy nebo květy. Pokaždé Mnohé z těchto rostlin si můžeme i vypěstovat, ať už doma, na balkoně nebo na zahrádce. Z nepřeberného množství darů rostlinné říše jsme pro vás vybrali čtyři tipy, které by neměly čas od času chybět nejen na vašem talíři, ale některé z nich třeba v peněžence…

Česnek
Jeho hlavní využití je pochopitelně v kuchyni. Dodává šmrnc většině jídel kromě sladkých :-) Bez něj by nebylo takových dobrot, jako je bramborák, bramboračka, topinky s česnekem, výbornou chuť dodá pečenému masu.
Léčivé účinky česneku jsou známé odnepaměti a na rozdíl od jiných „babských povídaček“ v tomto případě jsou vědci s moudrostmi kořenářek za jedno. Česnek má prokazatelné antibakteriální účinky, takže působí podobně jako třeba penicilin a někdy je prý dokonce i účinnější (např. při léčbě tyfu). Je také nápomocný při léčbě kvasinkových a mikrobiálních infekcí, chřipky, cholery nebo úplavice. Pomáhá rovněž snižovat hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak, podporuje krevní oběh. Dokonce se mu přisuzuje jistý úspěch při léčbě rakoviny žaludku i jiných typů zhoubného bujení. Používá se také zevně (například na bradavice), ale pozor - při dlouhodobém kontaktu s pokožkou může způsobovat puchýře.
A co magické účinky? Když pověsíte svazek česneku nad své dveře, měl by odpuzovat žárlivé lidi z vašeho okolí. Pokud dáte kousek česneku pod polštář svého dítěte, zaručíte mu tak ochranu (nejen před upíry).

Růže
I když růže je květinou, která je krásná v přírodě i ve váze a která znázorňuje lásku a romantiku, najde své užití i v kuchyni. Ano, jedná se o růži šípkovou. Už naši předkové věděli, že šípky jsou zdravé a chutné, proto se z nich vyrábí sirupy, marmelády, želé nebo ze sušených čaj. Některé odrůdy růže se pro své čisticí a adstringentní účinky používají také v kosmetice.
Šípky jsou známým zdrojem vitaminu C a měly by působit blahodárně nejen při chřipce a nachlazení, ale také např. při léčbě zánětu močového měchýře (sirup), údajně rovněž působí jako mírné projímadlo. I růžové listy mají mírné laxativní účinky, růžový olej je zase dobrý pro péči o suchou podrážděnou pokožku nebo na akné.
Růže je ovšem také magickou rostlinou a patří jako ingredience do mnoha nápojů lásky a jiných láskotvorných směsí. Čaj připravený z růžových poupat má také vyvolávat prorocké sny.

Máta peprná
Protože máta má mnoho druhů příchutí, je vítaným pomocníkem v kuchyni. Používá se v cukrářství, ale také při přípravě masa, ovocných jídel a salátů, připravují se z ní čaje. Čisticí účinky máty se také využívají v kosmetice, přidává se do kosmetických přípravků a do koupelí.
Máta peprná je univerzální léčivá rostlina a také výborný digestiv. S úspěchem se používá při léčbě ranní nevolnosti a nevolnosti při cestování. Také se má inhalovat při ucpaném nosu. Rovněž prý pomáhá zmírnit nepříjemné pocity doprovázející bolestivou menstruaci.
Ještě trochu magie… Když budete u sebe stále nosit kousek máty, měla by vás chránit před neduhy, stejně tak pár lístků máty peprné v peněžence prý přitahuje peníze.

Jasmín
Když se řekne jasmín, představí si mnoho z nás vůni jasmínového čaje, který si můžete dát třeba v nějaké orientální čajovně. Možná ale nevíte, že když budete nosit u sebe sušené jasmínové květy, přitáhnou k vám peníze. Pokud navíc provoníte svoji ložnici jasmínovou vůní, můžete si prý takto přivolat prorocké sny.

Podle zahraničních pramenů připravila