Nedávno jsem cestou domů z práce čekala na autobus. Protože dlouho nejel, začala jsem si z nudy prohlížet lidi kolem sebe. A najednou mě do očí praštila ta zjevná nespravedlnost, kterou si mimoděk asi uvědomujeme všichni, ale dokud se nás nebude týkat přímo, pravděpodobně se u ní naše myšlenky nikdy na dlouho nezdrží. Jaká nespravedlnost? Přece ta, kterou má na svědomí čas.
Zatímco muži s přibývajícími léty získávají (až na výjimky) na zřejmé přitažlivosti, kterou nenaruší ani vypoulené bříško či docela bílé vlasy, ženy v „babičkovském“ věku působí vedle svých štramáckých manželů doslova unaveně. Ne, ony tak nepůsobí, ony opravdu jsou unavené. Ty ženy, které poté, co vychovaly několik svých dětí, se teď ještě ve „volném čase“ starají o jejich malé. Ty ženy, které se tehdy před několika desítkami let vdávaly sotva ve dvaceti a které se k důchodovému věku propracovávaly nebo propracovávají ve dvousměnném provozu zaměstnání-rodina, aniž by někdy poznaly co znamená slovo dovolená. Neměly čas na fitness a jogging, neměly peníze na krémy proti vráskám a face-lifting. Vlastně si ani nestačily všimnout, jak moc ten čas utíká. A stejně věděly, že děti a vnoučata je mají upřímně rády, i když jejich kypré tělo obepíná pomoučněná zástěra a jejich vlasy se stříbřitě lesknou.
Jakápak nespravedlnost?, říká si možná někdo. Čas je prostě čas a ani ti dědečkové přece nemládnou. A nakonec, kdo dnešní babičky nutí, aby na sebe nedbaly a nedejbože, aby měly pod nosem hulánský knír? Existuje přece vitalizující kosmetika, barvy na vlasy a také řada substitučních hormonálních přípravků, které minimalizují problémy přicházející s přechodem, včetně ztráty „ženskosti“. Stačí se jen podívat na zájezdy německých důchodkyň, jaké jsou to čupr babky. :-) Ale já si zase dovolím trochu sejčkovat – i kdyby se ty naše babičky teď hned z ničeho nic utrhly a za pomoci více či méně účinných procedur omládly, bude to ještě ty jejich dědečky, na které přijde „druhá míza“, zajímat? Když na ně letí mladice kolem třicítky, kterým váženě vyhlížející postarší fešák, co vypadá jako Sean Connery, imponuje desetkrát víc než nějaký zajda…

Co si myslíte vy? Je čas k ženám nespravedlivější než k mužům? Znáte ze svého okolí příklady štramáckých dědoušků a unavených bábinek? Zdá se vám, že váš partner s léty jen kvete, zatímco vy už začínáte tušit odkvétání?
Reklama