Máte výčitky svědomí, když pijete černou kávu? Nemějte! Tedy, pokud nepijete dvacet šálků denně nebo takový cloumák, že v lógru stojí v pozoru polévková lžíce. Kofein je ostatně obsažený i v čaji, coca-cole, čokoládě a v lecčems dalším, takže když už máte pocit, že hřešíte, zpytujte svědomí raději komplexně.
Kávičky vypije průměrný Čech 2,5 kilogramů ročně, což je slušná dávka, svědčící o tom, že tento nápoj se těší úctě. Nedivte se, že kávě fandím, poněvadž mi zachránila život. V pouhých třech týdnech jsem skoro umírala na angínu, když mi matka, vedená instinktem, dávala cucnout místo mateřského mléka černé kávy - od té doby funguju až dodnes. Samozřejmě si svůj mok nenechám vzít ani škarohlídy a panikáři. Prý si kafaři říkají o žaludeční vředy, infarkt, mrtvici, poruchu spánku, depresi a kdoví, co ještě. Jenže, běžné pití kávy u zdravých lidí nezvyšuje riziko kardiovasulárních chorob, spíše káva život a zdraví zachovat ráčí často i typům, které si o nějaký ten infarktek přímo říkají - přetažení manažeři, vynervované učitelky, stresovaní lékaři, letci, novináři...
A krevní tlak? Po vypití šálku kávy se tlak opravdu zvedá, asi o 3 mm rtuťového sloupce, leč, další hrnek už s vámi nic neudělá. Srovnejte si to prosím s tělesným cvičením, deset dřepů zvedne rtuťový sloupec o 10 mm.
A spánek? První fáze spánku bývá u některých lidí po kávě mělčí, druhá hlubší. Na každého káva působí jinak, někdo po ní spí jako mimino, jiný třeští oči do tmy a mozek mu šrotuje naplno, což vás poučí - prostě si kávu večer dáte, jen když potřebujete déle pracovat. Už samotná vůně kávy vyvolává radost a osvěžení a její pití přibližně o 10% zvyšuje pozornost. Dva až tři šálky slabé kávy zlepší krátkodobou i dlouhodobou paměť, zostří vnímání všemi smysly. Kdo v noci pracuje bez kávy, bývá i po následujícím odpočinku, unavenější než kafař. Ale voňavý nápoj není jen popoháněčem výkonu, slouží i k uvolnění a příjemnému rozpoložení při dýchánku s přáteli.
A nakonec máme pro vás potěšující zvěst. Podle experimentu Lékařské fakulty Harvardské univerzity zkoumaní ošetřovatelé, kteří pili několik šálků kávy denně, páchali o 88 % méně sebevražd než lidé, kteří ji nepili. Prostě, kafařky se nevěší...
Reklama