Čekáte děťátko a nevíte, jak si vybrat porodnici. Možná vám pomůže publikace nazvaná Průvodce porodnicemi ČR, která poskytuje ucelený přehled služeb porodnic Čech, Moravy a Slezska spolu s hodnocením, informativními texty o přirozeném porodu a autentickými porodními příběhy. Pro jeho vypracování oslovilo občanské sdružení Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství všechny porodnice v naší republice. Ze 116 neodpověděly pouze dvě.
Podle údajů porodnic byl sestaven shrnující přehled služeb, které poskytují. Hodnotilo se především pořádání předporodních kurzů, možná přítomnost doprovodu u porodu, volnost pohybu a soukromí v první době porodní, libovolná pozice a soukromí v druhé době porodní, možnost pít během porodu, přiložení na kojení do půlhodiny po porodu, rooming-in a služba porodních asistentek v domácnosti po porodu. Nejvyššího ohodnocení dosáhly porodnice, kterým bylo přiděleno 5 hvězdiček, nejméně uspěly porodnice s jednou hvězdičkou. Mezi nejlépe hodnocené porodnice se zařadila např. porodnice v Ivančicích, Olomouci, Natalis v Táboře, v Brně-Bohunicích a v Brně–Obilném trhu, nejmenšího počtu hvězdiček dosáhla např. porodnice v Bílovci a v Praze-Královské Vinohrady.
Součástí výzkumu, který provedla agentura STEM a financovala Nadace Open Society Fund Praha, bylo i dotazníkové šetření mezi 1700 rodičkami, které přivedly na svět dítě v letech 1999 – 2001. Oslovené ženy hodnotily především chování personálu, možnosti během první doby porodní, vyvolávání či urychlování porodu, způsob tišení bolestí, možnost volby poloh během vlastního porodu, kontakt s dítětem, pomoc s kojením a možnosti návštěv. Podle těchto kritérií přidělovaly ženy jednotlivým porodnicím srdíčka. Pět srdíček získala porodnice ve Vrchlabí, 4,5 srdíčka např. porodnice ve Vysokém Mýtě, Ústí nad Labem, Havlíčkově Brodě a v Brně–Bohunicích, naopak 1,5 srdíčka dostala porodnice v Opavě.
Zajímavé také je, že zatímco frekvence císařských řezů v naší republice je cca 12 procent a stále stoupá, porodnice ve Vrchlabí uvádí méně než 5 procent. Je vidět, že vstřícné porodnice rozhodně nemají horší výsledky, ba naopak.

Průvodce porodnicemi ČR nebude k dostání na pultech knihkupectví, ale pouze na dobírku u Společnosti Aperio na adrese Na Poříčí 12, 115 30 Praha 1, e-mail: aperio@aperio.cz. V průběhu března by měl být její text zveřejněn také na stránkách www.aperio.cz.

Co nejhezčí zážitky z porodu a zdravé miminko vám přeje

Lora
Reklama