Většina žen se s těmito nepříjemnými potížemi setká minimálně jednou za život, některé na ně vyloženě trpí. Mykóza (kandidóza) je onemocnění, které je obvykle vyvolané kvasinkám podobnou houbou Candida albicans.
Mykotické spóry jsou přítomné ve vzduchu a nejraději mají vlhké a teplé prostředí. Mohou být přítomny i skrytě a projevit se ve chvíli, kdy je vaše imunita snížená, případně berete antibiotika (ta porušují rovnováhu prostředí v organismu), další mykózám příznivá situace nastává v těhotenství, při braní hormonální antikoncepce zvyšující hladinou estrogenu nebo ve druhé fázi menstruačního cyklu. Je to dáno tím, že v uvedených případech klesá přirozená kyselost poševní sliznice a kandida tak má vhodné podmínky k bujení.
Pokud se tak stane, dostaví se příznaky jako svědění, bolestivost, suchá sliznice, bolest při pohlavním styku a bílý „tvarohovitý“ výtok. V těžkých případech dochází ke zduření poševní sliznice a zvětšují se tříselné lymfatické uzliny. Celá pánevní oblast je citlivá, někdy se přidá i bolest při močení. Mykóza ale není jen ženská záležitost - u mužů se mykóza projevuje červenými skvrnami na žaludu a penisu, bolestivostí a hromaděním bělavé hmoty pod předkožkou.
Opakující se mykóza může upozornit na jiné onemocnění, např. na chudokrevnost (anémii) z nedostatku železa, na nízké hladiny bílkoviny přenášející železo v krvi - feritinu, nebo na cukrovku. Rozšíření mykózy napomáhají i drobná narušení poševní tkáně při intenzivním styku nebo při nadměrném tření, třeba ručníkem.
Mykóza se léčí vaginálními čípky nebo krémy, případně kapslemi, které se užívají ústy. Tento druhý způsob léčby je nejen pohodlnější, ale také účinnější. Důležité je, aby léčbu podstoupili oba partneři, lze tak zabránit recidivě.
Mykózám lze předcházet nošením volného a bavlněného prádla (lékaři dokonce doporučují přežehlit kalhotky), neměly by se užívat přísady do koupelí ani poševní deodoranty nebo výplachy, protože ničí ochranné kyselé prostředí pochvy.

podle informací z www.apatykar.cz připravila
Reklama