Pravidelné čtenářky Ženy-in a zejména návštěvnice auditka o dětech si možná vzpomenou, jak jsem tu na přelomu roku řešila špatné spaní mé v té době téměř dvouleté dcery Dominiky. Tušila jsem, že hlavním zdrojem problémů bylo to, že jsem ji stále v noci kojila. Budila se třeba i pětkrát za noc a já jsem začínala vypadat jako chodící mrtvola a tak jsem poslechla rady vás všech, které jste mi psaly, že pokud bude Domča vědět, že ji po probuzení nečeká žádná „mňamka“ v podobě maminčina mlíčka, přestane se budit.
Tušila jsem však, že to bude velmi těžké, a tak jsem zbaběle úplné noční odstavení odkládala. Až před 14 dny mi došla trpělivost a po noci, která byla opět několikrát přerušená úpěnlivým voláním po mlíčku, jsem řekla rázné DOST.
První noc byla katastrofální, téměř každou hodinu na mne zkoušela vyloudit něco mlíčka, ale odolávala jsem. Lehla jsem si k ní a jako kolovrátek jsem tichým klidným hlasem do jejího pláče šeptala, že je veliká holčička a ty v noci nepijí mlíčko, že mlíčko bude až bude sluníčko, že musí spinkat…. Brekot střídaly výkřiky NEJSEM VELKÁ HOLKA, JSEM MIMINKO nebo úpěnlivě sevřené ručičky a prošení tak zoufalé, že se mi vehnaly slzy do očí… ale v tu chvíli jsem si připomněla, že jsem již dva roky nespala víc jak tři hodiny v jednom kuse, a zatnula zuby. Ráno jsem ji běžně nakojila.
Druhý den to bylo o maličko lepší, méně časté a s menší dramatičností. A tak to šlo den za dnem celý týden. Pokaždé o něco lepší. Mám vždy připravenou lahvičku s vodou, ale většinou ji ani nepoužiji, tím jsem se dostatečně přesvědčila, že ji dříve nebudila žízeň, ale pouho pouhá mlsná… :-))
No a minulý týden už to bylo takové, jaké to nejspíš mohlo být od půl roku, kdybych nebyla taková „měkota“ :-)))) Sice i dnes se stane, že se jednou v noci probudí, ale jen za účelem vyčůrání, protože je už i v noci bez plen, někdy ji dokonce musím sama na nočníček vzbudit. Vstává sice o hodinku až hodinku a půl dříve než v minulých měsících, protože jakmile je venku světlo, tak na mne celá veselá a šťastná volá - SLUNÍČKO - JE MLÍČKO!!!! A opravdu si ranní kojení vychutnává. To, že se posunulo ranní vstávání, mi vůbec nevadí, protože tím pádem nemám problém ji uspat v poledne a navíc díky rannímu kojení stejně ještě půl hodiny až hodinku spolu ležíme v mé posteli a užíváme si krásný začátek dne…
Takže maminky, pokud kojíte, je to skvělé a není žádný problém kojit i dítě starší dvou let, jen nečekejte s přerušením nočního kojení tak dlouho jako jsem čekala já…

Klidné, nikým nerušené noci, vám přeje stále kojící