I v tak exaktní vědě, jakou je medicína, se občas dějí neuvěřitelnosti. Připomeňme jen třeba dnes už klasický případ doktora Roberta Listona, který roku 1846 provedl první operaci s anestezií v Evropě. Ve svém zcela neovladatelném chirurgickém nadšení dokázal odstranit během čtyř minut dvaadvacetikilový nádor šourku, který musel do té doby jeho majitel sebou vozit na trakaři. Doktor Liston zvládl amputovat za dvě a půl minuty nohu a k tomu ještě v zápalu operatérské vášně přibrat pacientova varlata. Další nohu dalšího pacienta uřízl ještě rychleji, jenže nemocný záhy zemřel na gangrénu. Při stejné operaci amputoval též prsty svého mladého asistenta, který v důsledku toho zemřel na gangrénu taky. A do třetice při stejné operaci proťal kabát přihlížejícího chirurga, který se tak vyděsil, že na místě spadl a zemřel.
Myslíte si, že dnešní medicína je už vůči neuvěřitelnostem imunní? Ne! - Celou čtvrtinu století trpěl absolutní slepotou čtyřiašedesátiletý Ind Baru Nának z Dhanhábu. Před pěti lety se mu však zrak vrátil. - Na cestě z procházky domů vrazil tak prudce hlavou do dveří, že znenadání opět prohlédl. Jen chvíli šťastný muž však vzápětí - pravděpodobně vinou stejného karambolu - zase zcela ohluchl. Nad radikální změnou Nánakova postižení si teď marně lámou hlavu i zahraniční specialisté.
Z jiného soudku pochází zázrak jménem Antonella. Toto děvčátko ze severoitalského města Cesano Boscone trpělo od narození těžkou srdeční chorobou. Jednoho dne upadlo do bezvědomí tak hlubokého, že při něm začaly postupně selhávat základní životní funkce. Lékaři i rodiče už počítali s nejhorším. Tehdy vzal Antonellin bratr Leonard do nemocnice nahrávky skupiny Take That, kterou holčička vášnivě milovala, a na rozloučenou pustil umírající sestře skladbu Babe. Ještě nedozněla, když Antonella otevřela oči. "To zpívá Robbie Williams,“ řekla. Z bezvědomí se sice úplně probrala až za několik hodin, ale do čtrnácti dnů ji z nemocnice pustili domů uzdravenou.
Tak mě napadá, že každý z nás by měl pro jistotu svým nejbližším sdělit, co by ho v případě podobné nehody mohlo mít šanci zase probrat k životu. Třeba by u někoho taky nakonec zabraly - spíš než nejmodernější resuscitační technologie - trylky nesmrtelného Karla...