Dneska jsem na internetu narazila na diskusi ohledně porodů doma vs. v porodnici. Zamýšlela jsem se nad tímto tématem již mnohokrát. Ráda bych znala vaše názory a nabídla vám pohled z trochu jiného úhlu.
Žiju v Holandsku a zde je rodit doma naprosto běžná věc. Je to asi 50/50, ale pokud těhotenství probíhá normálně je výjimka, že by se žena rozhodla rodit v porodnici. Samozřejmě, pokud je možná i sebemenší komplikace, rodí v porodnici. Moje švagrová má za sebou dva porody doma. Při druhém jsem již žila tady a tak vím, že mi bezprostředně po porodu volala, kdy že už přijdeme na návštěvu. Dorazili jsme asi o 5 hodin později a byla úplně v pohodě, šťastná, spokojená... Pokud žena rodí v porodnici, přirozenou cestou a ne císařem, je zde zvykem, že jde hned pár hodin po porodu domů. Pokud je samozřejmě vše v pořádku. Týden nebo 14 dní za ní domů dochází na 4, 6, nebo 8 hodin denně sestřička, která jí pomáhá s miminkem, poradí a chystá kávu a krekry s růžovým či modrým sypáním pro návštěvy. :)))
Porod doma je tu naprosto běžná věc.
ALE: Jsou tu na to vybavení. V případě komplikací mají plné vybavení již v sanitce, vše se pečlivě sleduje... Každopádně tu ale možnost volby pro maminky je. Každopádně já doma rodit nechci. Chápu klady jako klid, známé prostředí atd... Ale prostě by ve mně vždycky hlodal červíček pochybnosti, že "kdyby něco" tak v porodnici je vše (lékař, operační sál.. ) hned při ruce. Možná se rozhodnu v budoucnu jinak, zatím miminko neplánujeme, ale teď jsem rozhodne proti tomu rodit doma. Je to něco (a určitě i díky prostředí, z kterého pocházím, kde domácí porod, je/byl něco nezvyklého a možná výstředního), co prostě nechci.
Jsem teď tedy v opačné situaci než maminky, které chtějí rodit doma a jsou vystaveny tlaku a pochybám okolí. Když jsem prohlásila, že rodit doma nechci, že co kdyby, mé okolí (holandské okolí) včetně manžela nechápe můj postoj. Vždyť je to tu běžné pro všechny. Naopak porod v porodnici je pro těhotenství a porody s komplikacemi. Manželovi jsem svoje pocity vysvětlila a on je respektuje a chápe mě. Jinak to zatím moc neřeším, protože miminko zatím opravdu neplánujeme.
Řekla bych, že rozdíl v našich názorech a postojích je ovlivněn našimi zkušenostmi a prostředím, odkud jsme. Jak je to "u nás" zvykem. Protože důležité je, jak jsou na to lékaři/ porodní asistentky/nemocnice/ sanitky vybaveni. Moje švagrová by určitě nechápala, proč nechci rodit doma. Já zase nechápu, ze se rozhodla bezprostředně po porodu svého druhého miminka ho krmit "sunarem", protože ji "unavovalo na návštěvách/narozeninových oslavách atp. odcházet do jiné místnosti, aby mohla dítě nakojit". Jestli měla ještě jiné důvody to nevím, ale takhle mi to vysvětlila...

Zdraví z Holandska Zuzka
Reklama