Pleť na obličeji je ze všech částí těla nejvíce vystavena vlivům prostředí. Znečišťuje se nejen zevně, ale i zevnitř. Vylučovaný pot, zrohovatělé buňky, močovina, kyselina mléčná, voda a minerální soli se stále ukládají v mikroskopické na našem obličeji. Obličej bychom proto měli čistit velmi důkladně, ale také šetrně. Nejlépe je čistit pleť dvakrát denně, ráno a večer. Výběr čistících prostředků by měl odpovídat vašemu typu pleti.
1. Suchá a citlivá pleť - doporučuje se používat čistící mléko. Odstraňuje špínu beze zbytku a šetrně. Tekutá emulze se nakonec opláchne vlažnou vodou. Někdy je vhodné použít pleťovou vodu. Důležité je, aby neobsahovala alkohol, protože ten by vaši pleť ještě více vysušil!
2. Mastná pleť- tento typ pleti se nejlépe vyčistí syndety, které se v pevné, krémovité a tekuté formě. Syndety jsou synteticky vyrobené pleťové čistící prostředky, které nejsou na rozdíl od obyčejného mýdla alkalické. Čistící prostředek se opláchne čistou vodou, večer vlažnou a ráno studenou. Někdy je možné použít i pleťovou vodu s nízkým obsahem alkoholu, případně s výtažky z léčivých bylin.
3. Smíšená pleť - na tento typ pleti se nejlépe hodí čistící gely a dostatečné množství vody. Gely jsou stejné jako čistící krémy, ale obsahují více aktivních čistících substancí. Je možné opět použít tonikum, zvláště pro mastnější partie okolo nosu a na bradě.
4. Normální pleť - takovou pleť můžeme čistit i mýdlem. Mýdlo je alkalické a tvoří ve spojení s tvrdou vodou na pleti vápenatou vrstvu. Proto je důležité smýt mýdlo velkým množstvím vody. Vhodné je si vybrat neparfémované mýdlo. Pro čištění se také používá pleťové mléko čistící a poté pleťové tonikum bez alkoholu.