Soudě dle četných současných pramenů je největší tragédií - jež ženu může v životě kdy vůbec potkat - klystýr, oholení a nástřih hráze. Možná mám chorobnou fantazii, ale dokážu si představit i neštěstí ještě větší.
Když jsem tak v těhotenství sbírala porůznu informace o porodu, stále častěji jsem byla vháněná do víru čarodějnických sabatů a černé magie. Následkem toho se před mýma očima rýsoval následující obraz: Rodím. Umírám hlady a žízní. Střeva mi proplachuje cisterna s louhem. Po přirození mi jezdí sekačka Bédi Trávníčka a nemilosrdně kosí. Jakýsi řezník mi jatečními nůžkami právě nastřihl míchu. Nad tím vším se vznáší aktivistka za přirozený porod, v ruce má aromalampičku a hřímá, že sáhnu-li pro tišící prostředek, nemám právo prožívat uspokojení z narození miminka...
Ten obraz pozdější, reálný, byl poněkud odlišný. Když mě odváželi na sál, mladý lékař mi s roztřeseným hlasem opatrně sdělil, že asi bude nutné, tedy jestli nemám nějaké námitky, mi tam dole, tedy úplně dole, takže to nebude téměř vidět, trochu oholit ochlupení. Mezi dvěma kontrakcemi jsem se zmohla na kývnutí. Doktor však neskončil a očividně nabíral odvahu, aby vyřkl ortel ještě hrozivější. Pak mi zajíkajíce se sdělil: „Ona vám asi taky sestřička, ehm, ehm, zavede klystýr...“ Aha, je to tady, blesklo mi hlavou v další přestávce, nicméně ani vidina louhu mě nevyděsila natolik, jako pomyšlení, že na toho šarmantního doktora ve vrcholné fázi vyvrhnu obsah svých střev. Tož jsem znovu kývla.
V předsálí nestála cisterna ani Béda Trávníček, ale usměvavá sestřička, držící v ruce gumovou hadičku, jíž mi do zadku vstříkla pár kapek vody. Zapomněla jsem na bolesti a propadla panice - já nakonec toho doktora přece jenom po...! Než jsem stačila požádat o klystýrový nášup, přišla další sestřička a tam dole, tedy úplně dole, mi o několik milimetrů zkrátila tak 5 až 7 chloupků. Moji otázku, kdy mě někdo oholí, přerušil vpád tchýně do předsálí - prý už rodím, tak mi nese pytel švestek. Sestřičky mi je pomohly odnést na sál...
Když už silné bolesti trvaly dvanáct hodin a mé pocity se začaly blížit oné sekačce jezdící mi po břiše, zvažovala jsem chvíli zblble, zda by problém nevyřešila aromalampička, ale nakonec jsem zvolila epidurál. Díky němu jsem takřka nevěděla, že na mě naše medicína spáchala i tu třetí největší tragédii, jíž může ženu v životě potkat - to, když můj padesátikilový organismus začal opouštět organismus nový, bezmála čtyřkilový...Věřte, nevěřte, byť jsem - soudě dle četných současných pramenů - neměla nárok se z jeho příchodu na svět radovat dostatečně zaslouženě, raduji se pořád, a to je mu už půl roku.
P.S. Mají to s počtem kapek v klystýru vychytaný - toho doktora jsem nakonec nepo...!
Reklama