Člověka mohou potkat ztráty nejrůznější. Ztratíte klíče, doklady, psa, poctivost, iluze, chlapa, zdraví... Do zvláštní kategorie ztrát lze šoupnout ztrátu paměti. Nemyslím tím reakci na úraz, dočasné bezvědomí, duševní otřes. Myslím na pomalé otupování, které probíhá v každém z nás, pokud si paměť dostatečně netrénujeme.
Zahraniční agentury zveřejnily výsledky jednoho italského průzkumu, podle kterého 77% lidí ze 1600 zkoumaných trpí zapomnětlivostí. Během jednoho roku více než třetina z nich zapomněla na výročí blízkého člověka, téměř polovina často nevěděla, kde má zaparkovaný automobil, čtvrtina neustále hledala doklady či klíče od domu a více než 1% lidí dokonce zapomnělo své jméno a příjmení!
Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung zase asi tři miliony Němců ztratilo schopnost dobře číst a psát.
Jak se takovému nebezpečí bránit? Odborníci doporučují: Přečíst alespoň jednu knihu za měsíc. Denně chodit na procházku. Pít dostatek vody. Všechny důležité věci si zapisovat do diáře. I když je vám dvacet, třicet, padesát, sto, učte se nazpaměť básničky, písničky, telefonní čísla a dokonce i čísla na poznávacích značkách aut.
Reklama