Je to jedna z dalších nespravedlností přírody. Celulitida postihuje téměř výhradně jen ženy (důvodem je, že mají obecně měkčí vazivo než muži). Ačkoliv sama o sobě není nemocí, může být účastná u vzniku některých z nich. Především je ale kosmetickým problémem a zdrojem trápení, protože ve svých rozvinutějších stadiích mění vzhled pokožky v hrbolatý „pomeranč“. V zásadě se jedná o poruchu ukládání tuku, který se hromadí v podkoží, utlačuje pojivovou tkáň a zužuje krevní a lymfatické cévy. Dochází k omezení výživy tukových buněk, ke hromadění mimobuněčné tekutiny a odpadních látek a ke stlačování tkáně.
Pro vznik celulitidy hrají velkou roli dědičné faktory, věk, hladina ženských hormonů v těle, ale také životní styl (nedostatek pohybu, nadváha, nevyvážená strava s vysokým podílem tuků a cukrů). Nejčastěji se celulitida objevuje na hýždích, na břiše, na bocích a na stehnech. Prostě všude, kde se tvoří tzv. ženské tvary. Sklon ke tvoření celulitidy mají ženy, které trpí na křečové žíly, protože mízní a krevní oběh jsou svým způsobem propojeny.
Jak se vypořádat s celulitidou? Přirozeným způsobem, jak pomerančové kůži předcházet nebo se jí zbavovat, je zdravý životní styl. Pohyb, strava s nízkým obsahem tuků, cukrů a soli. Naopak je třeba zajistit přísun minerálů, vitamínů, vlákniny a tekutin. Jídelníček by měl obsahovat čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné produkty a denně byste měli vypít nejméně 3 litry vody. Naopak káva, čaj, alkohol a příliš kořeněná jídla jsou na „černé“ listině. Pokožce také nijak neprospívá kouření, jež se podílí na jejím ochabování, na tvorbě vrásek i na vzniku celulitidy. Jako účinná zbraň proti celulitidě poslouží sport – zejména plavání, jízda na kole a gymnastika.
V současné době je na trhu množství speciálních anticelulitidních gelů a krémů na přírodní bázi, které ve spojení s masáží pomáhají prokrvení a odtoku mízní tekutiny.
Dalšími metodami jsou více či méně náročné kosmeticko-lékařské zákroky jako lymfodrenáž, liposukce (odsátí tuku) nebo lipoendolázová léčba (francouzská metoda, která k odstranění nadbytečného tuku laserem užívá jemný endoskop).
Reklama