Máloco je dnes tak „trendy“ jako kojení. Přes jeho nesporný přínos však nelze nevidět ani opačnou stranu mince – přibývá žen, trpících značným stresem a výčitkami, nemohou-li, ať již z jakéhokoliv důvodu, kojit. Časté tvrzení á la „kojit může každá, jen když chce“ totiž praxe mnohdy popírá a je zbytečné, aby si kvůli tomu připadala maminka jako vrah.
Kolem mateřské výživy lze vůbec zaznamenat dost extrémních situací, a to celosvětově. Pro některou ženu je kojení noční můra, nebezpečně hatící tajli i kariéru, jiná honí s nalitým prsem ještě takřka tříletého ogara, který právě spořádal vepřo, knedlo, zelo s porcí knedla navíc.
Překvapivým zjištěním zakončila výzkum délky kojení též badatelka K. Detwylerová z texaské univerzity: Některé děti se mateřským mlékem přiživují ještě mezi čtvrtým a šestým rokem života! V Urbaně (stát Illinois) jednu takovou matku kojící pětiletého syna dokonce soudili. Prý mu tím způsobovala „újmu na duši“. Ač obžalovaná vyrukovala s tvrzením, že od ní synek ještě mléko stále požadoval, německá au-pair vypověděla, že tento zdroj obživy naopak kategoricky odmítal. Soud sice ve zmíněném případě neprokázal žádný sexuální motiv, dítě však přesto svěřil do tzv. náhradní péče.
Reklama