Kyselina listová je velmi důležitá zejména v prvním trimestru těhotenství. Je hlavním prvkem prevence vrozených vad u vyvíjejícího se plodu dítěte a ovlivňuje správné dělení buněk. Kyselina listová je jedním z vitamínů skupiny B (B11), které se v těle nemůžou ukládat. Proto je třeba ji doplňovat z potravy.
Pokud chcete otěhotnět, je dobré již před otěhotněním kyselinu listovou užívat. Doporučená dávka 1mg denně by se měla užívat až do konce 12. týdne, kdy se vyvíjejí orgány. Ženy, které užívaly v první třetině těhotenství kyselinu listovou, snížily podle výzkumu výrazně riziko výskytu vývojových vad (např. rozštěp) u svého dítěte. S podáváním kyseliny listové se nesmí otálet, protože k důležitým vývojovým změnám dochází u plodu v období 25 - 26 dnů po otěhotnění, tj. přibližně 39. až 40. den od ukončení poslední menstruace. Pozdější podávání již nemá takový význam pro prevenci zmíněné vývojové poruchy. Některé výzkumy také naznačují, že výše hladiny kyseliny listové při a před těhotenstvím má podstatný vliv na možné komplikace v těhotenství, např. na výskyt potratů. Při dobrém zásobování organismu kyselinou listovou jsou potraty a také komplikované porody méně časté.
Přirozené zdroje kyseliny listové: čerstvá, hlavně zelená zelenina (brokolice, růžičková kapusta, řepa, fazolky, hrášek, čočka, …) výrobky z obilnin, ovoce, ořechy, vejce, maso, játra…
Kyselinu listovou ale nepotřebuje jen tělo těhotné ženy. Při nedostatku kyseliny listové vás mohou zaskočit příznaky jako chudokrevnost, nechutenství, poruchy trávení, deprese… Hladina jak kyseliny listové, tak jiných vitaminů a minerálních látek v krvi může poklesnout a být příliš nízká z těchto důvodů: nevhodné výživové zvyklosti, dlouhotrvající nebo jednostranné diety pro hubnutí, nadměrná konzumace alkoholu a cigaret. Častým důvodem poklesu jsou také antikoncepční pilulky a narůstající potřeba kyseliny listové v těhotenství.