“Když budu brát antikoncepci, riskuji tím, že mé srdce a cévy začnou stávkovat? Mám si snad vybrat ze dvou variant - nechtěně otěhotněním, nebo tomu zamezím antikoncepcí a pak odejdu z tohoto světa na infarkt nebo plicní embolii? Dost špatná vyhlídka, nemyslíte?” Tohle nám napsala Eliška H. ze Slaného.

A MUDr. Radim Uzel odpovídá:
“Srdečně cévní komplikace, včetně embolických příhod, při užívání hormonální antikoncepce, jsou tradičním evergreenem jejích odpůrců, což ovšem neznamená, že neexistují, nebo že bychom měli jejich výskyt nějak zatajovat a zlehčovat. Zdravá žena s negativní rodinnou anamnézou se ovšem těchto komplikací obávat nemusí. K dispozici je i genetické vyšetření, daleko jednodušší je však osobní a rodinná anamnéza.
Mimochodem, kouření cigaret je mnohonásobně nebezpečnější než hormonální antikoncepce, pro někoho daleko více nebezpečné než pro jiného a přitom si málokdo před zapálením cigarety testy provádí. Důležité je pouze vysazení hormonální antikoncepce před nuceným upoutáním na lůžko (operace, úrazy). Chybějící tělesný pohyb skutečně může vést k přivolání zmíněných nebezpečných zdravotních komplikací.”

připravila Mirjana Červenková
Reklama