Oči máme jenom jedny. To je fakt, se kterým nic nenaděláme. A i když lékařská věda jde kupředu a dovede lecjaké krkolomné operace, je lepší dávat si na oči pozor a předcházet jejich poškození, dokud je čas. Kromě toho, že bychom samozřejmě měli své oči chránit před slunečním zářením kvalitními slunečními brýlemi (teď v zimě zejména na horách) a že bychom neměli vysedávat nekonečné hodiny u počítače nebo u televize, měli bychom také navštěvovat pravidelně svého očního lékaře. Některá oční onemocnění, jako je třeba glaukom (zelený zákal), je totiž potřeba podchytit co nejdříve, aby se předešlo nevratným změnám oka.
Pokud nemáte ve své anamnéze žádné rizikové faktory, měli byste zajít k očnímu lékaři na kontrolu jednou za čtyři roky do věku 45 let, pak už raději jednou za dva roky. Pokud se u vás vyskytuje nějaký rizikový faktor, měli byste oftalmologa vyhledat dvakrát ročně a po 45. roce už jednou ročně. Jaké jsou ony rizikové faktory pro vznik zeleného zákalu?

· Zvýšený nitrooční tlak (nad 21 mm Hg)
· výskyt glaukomu v rodině
· krátkozrakost
· diabetes mellitus (cukrovka)
· věk nad 40 let, pokud dosud nebylo provedeno
· dlouhodobé užívání kortikosteroidů
· prodělaný úraz oka
· nízký a vysoký krevní tlak

Zrádnost glaukomu je především v jeho nenápadném, plíživém rozvoji. U člověka postiženého touto chorobou dochází většinou k postupnému dlouhodobému zvyšování nitroočího tlaku, které zpravidla nepůsobí žádné obtíže. Pacient na sobě nepozoruje žádné změny, již v tomto období však zvýšený nitrooční tlak způsobuje závažné poškození očního nervu, které se nakonec projeví nenávratným poškozením zraku. Zelený zákal se vyskytuje v každém věku, nejčastěji se však objevuje po 50. roce života.
Označení "zelený" pochází z řeckého slova glaukos - zelený jako moře podle zeleného zbarvení duhovky a čočky v konečných stadiích neléčeného glaukomu. Glaukom je jednou z nejčastějších příčin vzniku získané slepoty, proto je důležité jeho aktivní vyhledávání s následným zavedením vhodné léčby. Jen tak je možné včas zastavit nebo alespoň zpomalit postupné zhoršování zraku. Pokud je glaukom léčen včas, jen výjimečně vede ke ztrátě zraku.

Připraveno za použití informací z www.zelenyzakal.cz