Zvykly jsme si na pohodlí antikoncepčních tablet, kdy jedno malé kulaté “nic” nám dovolí milovat se naplno, bez stresu a upozornění, které bezpečně tlumí vášeň: “Dávej pozor!” Co se ale vlastně děje v našem těle, když spolkneme svoji pilulku? Občas je slyšet názor, že vlastně přivodíme něco jako minipotrat. Je to pravda?

MUDr. Radim Uzel nás školí:
“Hlavním mechanismem účinku hormonální antikoncepce je zábrana ovulace – uvolňování vajíčka z vaječníku. Ovulace je podmíněna složitým hormonálním mechanismem, při němž se uplatňuje hlavně takzvaná zpětná vazba – působení vaječníkových hormonů na mezimozek a podvěsek mozkový – odtud se pak uvolňuje signál spouštějící prasknutí vaječníkového folikulu a uvolnění vajíčka.
Spolknutím hormonální antikoncepční tablety se tento jemný mechanismus zpětné vazby naruší a podvěsku mozkovému je podsunuta jakási „falešná karta“ (tento termín jsem, prosím, vymyslel pro lepší pochopení sám). Výsledkem tedy je, že se vajíčko neuvolní a není tedy co oplodnit. Nepravdivé tvrzení, které podporuje mimo jiné i Česká biskupská konference, že se jedná o jakousi „potratovou antikoncepci“, je proto zjevně nesmyslné.
Selhání hormonální antikoncepce pak může nastat, když, obrazně řečeno, mozkový podvěsek „falešnou kartu“ odhalí, což se stává asi v 0,3 – 0,4% případů, nebo když žena svou tabletku zapomene spolknout, což se stává pochopitelně častěji.”


Připravila Mirjana Červenková