Podle výzkumů má každý čtvrtý občan naší země průměrně deset kilo nadváhy. Američané jsou na tom možná hůř, ale stejně tohle číslo není žádným důvodem k optimismu. Nejen, že nadváha nevypadá hezky a může člověku i ubírat šance v profesním životě, nadváha je hlavně nezdravá. Škodí našim kloubům, škodí našemu srdci, může se podílet na vzniku cukrovky, cévních chorob, bronchitidy a dalších. Tak proč tedy tloustneme?
Prvním velmi častým mýtem je to, že nadváhu způsobují poruchy činnosti žláz. Může to být ve vzácných případech pravda, ale obvykle je realita mnohem prostší, o to však krutější: tloustneme, protože moc jíme a málo se hýbeme. Respektive jíme nesprávné potraviny a pijeme nesprávné nápoje v nesprávném množství, aniž bychom adekvátně vydávali energii.
Druhým mýtem je to, že nadváha způsobuje psychické problémy. Obvykle je tomu spíše naopak – nadměrné tloustnutí (případně hubnutí) může být signálem potlačování emocí. Pokud se přejídáte ze strachu, nejistoty, osamělosti, deprese či napětí a podaří se vám tyto psychické problémy překonat, budete hubnout snadněji.
Třetím velice rozšířeným mýtem je to, že se dá hubnout třeskutě rychle a bez námahy. Rozlučte se s tím. Zázračné prostředky takhle nefungují, to by přece už dávno na světě nebyli žádní tlustí lidé. Hubnout by se mělo pomalu, ale jistě – asi tak půl kila až kilo za týden. Ať se vám to líbí nebo ne, jistota je úprava jídelníčku a pravidelný pohyb.
Čtvrtým mýtem je, že když přestanete sladit, zhubnete. Není to jen cukr, co z vás dělá „michelinku“. Je třeba především omezit tuky, a to hlavně nasycené. Malé množství tuků je však pro tělo nezbytné, už kvůli rozpouštění některých vitamínů.
Pátý mýtus souvisí s pitím. Když se omezíte v jídle, ale dál budete dělat své tři čtyři piva denně, nezhubnete ani omylem. To se týká hlavně mužů, ale je dobré si to uvědomit. Pijte radši vodu a sem tam si dopřejte jednu desítku.
A na závěr – když se vám podaří zhubnout, nechoďte to oslavit do cukrárny. Zkuste si oblíbit svůj nový a zdravější životní styl a uvidíte, že vám váha vydrží…

Za použití materiálů Fóra zdravé výživy připravila
Reklama