
Obvykle mají skřípání na svědomí špatně rostlé nebo chybějící zuby, nerovný skus nebo jiný faktor, ovlivňující abnormální tlak na čelistní klouby. Tyto klouby umožňují čelistem pohyb ve směru nahoru a dolů – otevírání a zavírání úst, ale i do stran, jak je tomu třeba při žvýkání. Pokud je na tyto klouby vyvíjen tlak, tlačí se zuby ve spánku proti sobě.
Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná spíše o „kosmetický“ problém, není tomu tak. Skřípání může ve výsledku vést až k trvalému poškození čelistního kloubu, které se může projevit pro nás velmi nepříjemnými příznaky, například bolestí hlavy, uší nebo dutin, nebo dokonce bolestí v rameni. V horším případě, pokud není stav léčen, může nakonec dojít až artritidě čelistního kloubu či vykloubení čelisti, což je velmi nepříjemná a bolestivá věc.
Pokud máte podobné obtíže, navštivte stomatologa, aby včas zabránil výše zmíněným potížím. Pomoci si však můžete částečně i sami. Buď za pomoci autogenního tréninku, který pomáhá uvolnit nadměrné svalové napětí v oblasti obličeje a čelistí, nebo masážemi, jež však fungují spíše jako podpůrná léčba.
Pokud jste přítelem alternativní medicíny, můžete zkusit akupresurní metodu: Najděte bod, který se nachází na dva prsty před uchem v prohlubni lícní kosti. Zatlačte. Opakujte několikrát denně. Pokud chcete jít ještě dále, můžete se léčit i u odborníka, jenž se zabývá akupunkturou.
Nový komentář
Komentáře
Můj přítel taky skřípe zuby, ale spíš před probuzením. Ovšem zvuky jsou to, že je schopný mě tím probudit.
No, ještě že u nás doma tím nikdo není postižený.
Janko díky, semtam si taky zubama v noci zaskřípu...
Tohle nějak nechápu, nikdy jsem neslyšela o tom, že by skřípání zuby bylo nějak škodlivé. Vždyť zubama skřípou hlavně děti...A ti přece vůbec nic nevědí o nějakých autogenních trénincích...