Znáte ten hrozný pocit, kdy se budíte a v uších vám ještě doznívá hrůzostrašný zvuk jako z hororu? Ne, není to noční můra. To jen vy nebo někdo, kdo spí ve vaší blízkosti, skřípe zuby. Co noční skřípání zuby způsobuje a jak se proti němu bránit?
Obvykle mají skřípání na svědomí špatně rostlé nebo chybějící zuby, nerovný skus nebo jiný faktor, ovlivňující abnormální tlak na čelistní klouby. Tyto klouby umožňují čelistem pohyb ve směru nahoru a dolů – otevírání a zavírání úst, ale i do stran, jak je tomu třeba při žvýkání. Pokud je na tyto klouby vyvíjen tlak, tlačí se zuby ve spánku proti sobě.
Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná spíše o „kosmetický“ problém, není tomu tak. Skřípání může ve výsledku vést až k trvalému poškození čelistního kloubu, které se může projevit pro nás velmi nepříjemnými příznaky, například bolestí hlavy, uší nebo dutin, nebo dokonce bolestí v rameni. V horším případě, pokud není stav léčen, může nakonec dojít až artritidě čelistního kloubu či vykloubení čelisti, což je velmi nepříjemná a bolestivá věc.
Pokud máte podobné obtíže, navštivte stomatologa, aby včas zabránil výše zmíněným potížím. Pomoci si však můžete částečně i sami. Buď za pomoci autogenního tréninku, který pomáhá uvolnit nadměrné svalové napětí v oblasti obličeje a čelistí, nebo masážemi, jež však fungují spíše jako podpůrná léčba.
Pokud jste přítelem alternativní medicíny, můžete zkusit akupresurní metodu: Najděte bod, který se nachází na dva prsty před uchem v prohlubni lícní kosti. Zatlačte. Opakujte několikrát denně. Pokud chcete jít ještě dále, můžete se léčit i u odborníka, jenž se zabývá akupunkturou.
Reklama