Každá maminka, která má doma batole začne tenhle problém dříve či později řešit. Kdy je ta správná chvíle? Jak to udělat, aby se dítě naučilo říkat si na nočníček? Jak předejít katastrofám s počůraným kobercem nebo kočárkem?

Pro vaše dítě je získání dovednosti zvané chození na nočník ohromným krokem ve vývoji. Ať se o tom bavíte s babičkou, kamarádkami nebo lékařem, každý má na tu věc ten svůj správný názor. Některé ambiciózní matky se snaží naučit svého potomka dělat potřebu do nočníčku už od velice nízkého věku, ale je třeba si uvědomit, že dítě potřebuje být k sezení na nočníčku v určité fázi svého tělesného vývoje, takže rozhodně neposazujte miminko na nočník, pokud ještě samo neumí pevně sedět. Také je zbytečné snažit se dítě k tomuto návyku nutit násilím a výhružkami, naopak je třeba zachovat klid a především trpělivost.
Obecně se nedoporučuje začínat s tréninkem dříve než v roce a půl. Každé dítě je ale osobnost, takže je k této věci třeba přistupovat individuálně a s citem. Dítě prochází z hlediska uvědomování si svojí potřeby třemi fázemi: nejdříve si začne uvědomovat, že má mokré plenky, pak dovede oznámit, že k čůrání nebo kakání právě dochází a nakonec dopředu pozná, že potřebuje použít nočník a ohlásí vám to. Pokud začnete ve fázi druhé, měli byste počítat s tím, že se občas stane nedopatření. Pro tento případ byly vyvinuty speciální „trénovací kalhotky“, které vypadají jako obyčejné spodní kalhotky, ale dovedou zabránit pomočení svrchního oděvu, koberce nebo třeba kočárku. Výhodou je, že děti vnímají tyto kalhotky jako „pravé“, takže jim pomáhají získat pocit zodpovědnosti, vy se ale nemusíte bát katastrof :-)