Vlasy v zimě musíme ošetřovat dvojnásob pečlivě, protože mráz má na ně stejně špatné účinky jako na pleť – vysušuje a ničí vlasy a v sychravém a vlhkém počasí trpí nejen vlasy, ale i pracně upravený účes. Jak se s těmito zimními trampotami vypořádat?
V zimě a mrazu se vlasy vysoušejí a mají tendenci se lámat. Je proto dobré jim alespoň jednou za 14 dnů poskytnout nějaký vyživující vlasový zábal a místo obyčejného oplachovacího kondicionéru používat neoplachovací, což doporučuji zejména v případě vlasů barvených nebo ztrvalených, což jsou úpravy, které vlasy také vysušují. Výběr vlasové kosmetiky je na úvaze každé ženy, já však mohu říci, že lepší a vhodnější jsou profesionální přípravky, které jsou ke koupi v kadeřnictví. Jsou možná o trochu dražší, ale stojí to za to. V žádném případě nemohu doporučit používat šampony tzv. dva v jednom, tedy šampon a kondicionér dohromady.
V zimním období je náš účes vystaven vlhku a větru, proto je vhodné použití dočasné preparace, nejedná se o skutečnou trvalou, ale jen o lehkou preparaci, která nazdvihne vlasy od hlavy a udrží déle požadovaný tvar účesu. Tato preparace na vlasech vydrží okolo dvou měsíců. Před její aplikací bychom neměli alespoň měsíc používat žádné produkty vlasové kosmetiky, které obsahují silikon, trvalá by „nechytla“ (totéž ostatně platí i o barvení vlasů).
K dalším přípravkům na zpevnění účesu: Kvůli větru je vhodné použít větší množství laku, nejlépe obsahujícím elastin, který udržuje pružný a pevný účes. Naopak na sport nebo pro velký mráz, když si bereme čepici, lak zásadně nedoporučuji. Pokožka hlavy se pod čepicí zpotí a nalakované vlasy se slepí a zplihnou. Pro zimní období bych nedoporučovala ani používání modelovacího gelu. Obsahuje totiž částečky vody, takže vlasy namrzají a lámou se. Naopak výborným prostředkem je vlasový vosk, ať už ve spreji, nebo modelovací. Vlasy po něm pěkně drží, jsou lesklé a pevné. Pěnová tužidla můžeme používat jak v létě, tak v zimě, jenom bych věnovala více pozornosti jejich výběru. Mnoho žen si myslí, že na slabé vlasy jsou vhodné silně tužící pěny. Není to pravda, slabé vlasy jsou takovou pěnou zatížené a místo objemného účesu naopak plihnou.
A nakonec ještě jeden zimní tip: Zima, to je období v neutrálních šedých, černých a bílých tónech, proto bychom se neměli bát trošku se „oživit“ a zvýraznit. Doporučuji živější odstíny a zajímavější tónování účesů.

Petra Dishingerová, Ateliér HARMONIE, Sázavská ul., Praha 2

Pokud máte nějaké dotazy týkající se zimní péče o vlasy, napište je do reakcí pod tento článek, Petra vám je zodpoví v některém z následujících článků.