Ještě před deseti patnácti lety se valná většina dětí rodila matkám okolo pětadvacátého roku věku nebo mladším. Dnes se situace mění, mít dítě po třicítce není už nijak výjimečné a děti se rodí i maminkám okolo čtyřicítky. Tento trend má hned několik příčin.
Ženy, které studovaly v období okolo revoluce, se vrhly do života nikoli rodinného, jak tomu bývalo po dokončení školy dříve, ale do života práce, cestování a nových možností. Kdo by si pořizoval miminko, když dostal skvělou práci, možnost dalšího studia v zahraničí nebo možnost cestovat? Až když si vybudovaly postavení v zaměstnání, procestovaly, co procestovat šlo, a užily si života s malými starostmi a velkými možnostmi, uvažují nyní o usazení, manželství a dětech.
Ženy dnes okolo pětatříctky a starší, které měly první děti v období revoluce, už mají děti odrostlé a „na stará kolena“ si pořizují ještě jedno miminko. Jako sluníčko, jako někoho, kdo je ještě potřebuje, protože větší děti se osamostatňují a rodiče postupem času začínají potřebovat více ve hmotné, ale méně v citové rovině.
Jsou to ženy zkušené a sebevědomé, dokáží si už miminko užít a udělat si všechno tak, jak chtějí ony. Nenechají si do péče o dítě mluvit ani přepečlivou vlastní matkou, ani věčně nespokojenou tchýní. Dokáží se z miminka radovat a těšit.
Kromě toho v dnešní době je daleko jednodušší děti obstarat. Nejenže je k dispozici spousta vymožeností, papírovými plenkami počínaje a snadno rozpustným sunarem konče, ale společnost konečně vzala na vědomí, že život nezačíná ve třech letech. Takže hotelů, kam můžete s dětmi před třetím rokem věku, přibývá, v obchodních domech jsou místnosti, kde můžete děti přebalit a nakojit. Maminka s dítětem už není odsouzená k domácímu vězení.
Ženy se o sebe více starají, udržují se v lepší kondici, takže fyzicky není problém zvládnout dítě i v pozdějším věku. Naopak, starostmi o miminko, které byly dříve vyhrazeny jen ženám mladším, omládnou. Lze jen vřele doporučit. Konečně i známé a populární ženy si pořizují děti ve zralém věku, miminka se nebojí Madonna ani Veronika Žilková.
Jedinou spornou otázkou zůstává, jak rodiče, kteří si pořizují děti okolo pětatřicítky, zvládnou výchovu, až budou děti v pubertě. Budou mít v padesáti ještě dostatek porozumění pro výstřelky puberťáků?

Jaký názor na to máte vy? Máte nebo chcete mít miminko, i když už nejste žádná dorostenka? Jak to zvládáte? Myslíte si, že zralé ženy dítětem omládnou, nebo naopak zchátrají? Napište nám své názory!
Reklama