Převalujete se před usnutím v posteli, venku hluboká tma, na budíku nekřesťanská hodina a spánek ne a ne přijít. Nebo nakonec zaberete, ale pak se v noci nejméně čtyřikrát probudíte a nemůžete znovu usnout? Možná trpíte chorobou zvanou nespavost, která se vyznačuje souborem příznaků:

- obtížné usínání
- přerušovaný spánek
- brzké ranní probouzení a/nebo neosvěžující spánek

Nespavost také často vede k narušení výkonu během následujícího dne. Může být zdrojem trvalého pocitu únavy, poruch nálady nebo paměti, problémů se soustředěním… To zasahuje nejen do osobního života, ale také do pracovního výkonu. Nespavost může významně snížit produktivitu, a to jak přímo tak nepřímo. Jedná se též o jednu z nejčastějších příčin pracovních úrazů. Avšak daleko zákeřnější je následné znesnadnění úkonů tím, že se snižuje odolnost vůči stresu a narušuje paměť, soustředění se a schopnost naslouchat. Dochází ke zvýšené podrážděnosti a v středně dlouhém období i ke zvýšení rizika onemocnění.
Nespavost je nejčastějším typem poruch spánku a postihuje 20 - 30% populace, převážně ženy. Tato čísla rostou s věkem. Nespavost může být přechodná a občasná, trvající jen několik dní, tak jak to každý z nás už někdy zažil, zejména v určitých životních situacích. Někdy může trvat několik týdnů, a to když vyvolávající podnět trvá. Méně obvykle se může stát chronickou záležitostí a trvat i několik let.
Nespavost si můžeme způsobit sami, například konzumací kávy, čaje, alkoholu nebo léků, nadměrnou intenzivní fyzickou aktivitou pozdě večer či intelektuální aktivitou na konci dne. Svoji roli mohou sehrát i vnější faktory, jako nová postel, nový pokoj, nové prostředí, nové podnebí atd. Spánek mohou ovlivnit též přechodné onemocnění či bolest. Přesto se nespavost nejčastěji vyskytuje v souvislosti s pracovním či osobním stresem. Může se pak stát chronickou záležitostí, jelikož i obava před špatným spaním sama může vyvolat nespavost!
Rady, jak lépe spát, ale také on-line poradnu s odborníky nebo slovníček pojmů týkajících se spánku najdete na internetových stránkách www.nespavost.cz, které jsou součástí projektu „Spánek a zdraví v České republice“.