Spoustu žen, které nečekaně otěhotní, trápí jedna věc. V okamžiku, když zjistí, že jsou těhotné a roste v jejich bříšku miminko, vzpomenou si a chytnou se za hlavu, že se v období, když už byly těhotné, opily, kouřily cigarety… Nahání jim strach, jestli škodlivé látky jako alkohol, nikotin nemohou poškodit jejich vyvíjející se miminko.
Jenže, příroda je mocná čarodějka a dokáže „své malé“ chytře ochránit. První tři týdny po početí totiž ještě není vytvořený krevní oběh mezi matkou a dítětem, takže to, co má v krvi matka, neohrožuje dítě. Kritické a nejdůležitější období pro plod nastává od třetího týdne do dvanáctého týdne, kdy se vytváří všechny důležité orgány. Krevní oběh mezi matkou a dítětem se vytváří mezi pátým až šestým týdnem. Třetí týden po oplodnění vajíčka již většina žen zjistí, že se něco v jejich těle děje – nedostane pravidelnou menstruaci a lehce u lékaře zjistí, že je v jiném stavu. A od této doby se po ní „chce“, aby se chovala zodpovědně.
Pokud se nic netušící těhotné ženě stane, že na nějaké oslavě popije a kouří cigarety, pak se zas tak nic hrozného neděje. Zárodek před třetím týdnem je většinou necitlivý k těmto vlivům. „Jednorázové“ požití alkoholu i ve větším množství není pro plod v tomto období nebezpečné. Samozřejmě, pokud matka není alkoholička. Časté požívání alkoholu v těhotenství je vysoce rizikové, vede k takzvanému „fetálnímu alkoholickému syndromu“, kdy bývá dítě mentálně postižené. Totéž platí i o užívání drog.