Kojenci nemají žádnou představu o čase. Usínají, když jsou unaveni, a ne proto, že je k tomu vhodný čas. Jejich tělesné rytmy reagují na světlo a tmu, avšak jejich ultradiánní rytmy (90minutové cykly lehkého a hlubokého spánku) jsou kratší, a proto mají potřebu probouzet se mnohem častěji a přitom vyžadují potravu a pozornost. Tak jak rostou, stává se jejich spánkový vzor podobný spánkovému vzoru dospělých. Pokud však malým dětem ponecháme příležitost, probouzejí se v průběhu noci i v pozdějším věku, zvláště jsou-li za to odměňovány polibky a mazlením. Každé dítě je osobnost, proto nelze s určitostí tvrdit, jak dlouho by mělo spát. Některé prospívá i při krátkém odpočinku a později z něho vyrůstá jedinec s nižší potřebou spánku, než je průměr.

Novorozenec do 12 týdnů
· spí až 16 hodin denně
· časté krátké periody spánku se střídají s dobou bdělosti, při níž je děťátko krmeno
· nepravidelný režim spánku je normální

Novorozenec spí přesně tolik, kolik potřebuje. Na samém počátku života často přechází z bdění do spánku tak plynule, že je obtížné říci, v jakém stavu se právě nachází. Na začátku krmení může být vzhůru a dravě hladové, při pití se dostane do blaženého polospánku, kdy jen občasným sáním dává najevo, že je stále alespoň trochu vzhůru, a poté usne tak hluboce, že ho nemůžete ničím probudit.
Učte už takto malé děťátko postupně více rozlišovat mezi spánkem a bděním. Nenechávejte ho podřimovat nikomu v klíně, ale hned jak usne, ho uložte do postýlky nebo kočárku. Brzy si začne tato místa spojovat se spánkem. Pro vás pak bude snazší zorganizovat si den, když budete vědět, že dítě je buď vzhůru a tudíž vyžaduje vaši pozornost, nebo spí a chvíli nic nepotřebuje.

Jak ukládat ke spánku?
· Běžné zvuky a činnosti spánek novorozence neruší, pokud nejsou změny příliš náhlé. Netrvejte proto na naprostém tichu v domácnosti, později by se váš život mohl proměnit v peklo.
· Dítě nejčastěji probudí hlad, chladno, bolest, střevní pohyby a říhání, prudké trhnutí vlastního těla, které se v hlubokém spánku uvolnilo.
· V průběhu 24 hodin se novorozenci probouzí a usínají zcela náhodně. Naučte ho, že umývání, převlékání do nočního prádélka a večerní krmení v dětském pokoji je signálem k nočnímu spánku.
· Bezpečně dítě zabalte, aby se neprobudilo ani během normálního lehkého spánku, který se střídá s hlubokým.
· Dostatečně zatemněte místnost a zajistěte, aby když otevře oči – což všechny děti v noci občas dělají – jeho pozornost neupoutalo nic jasně osvětleného nebo zřetelně viditelného.
· Do rána nechte rozsvícené slabé světlo, abyste k děťátku mohli v noci přijít, aniž byste rozsvítili.
· Přesvědčete se, že v místnosti je a zůstane teplo – pokud spí dítě lehce, může se probudit, je-li v hlubokém spánku, může i prochladnout.
· Noční krmení by mělo být co nejkratší, aby se dítě příliš neprobralo. Nehrajte si s ním a nemluvte na něho, když jej krmíte. Místo toho ho konejšete.
· Když pláče, okamžitě k němu jděte a utište ho, než se probudí ve špatné náladě.

Kojenec 12 týdnů až 6 měsíců
· jak roste, spí méně často, ale v delších intervalech
· ve třech měsících má asi 70 procent dětí nerušený noční spánek
· spánek v noci doplňuje jedna nebo více period spánku přes den

Kojenec do půl roku svého života spí tak dlouho, jak potřebuje. Není ještě schopný bdít a budit se záměrně. Do čtyř měsíců bývá vzhůru dvakrát nebo dokonce třikrát denně. Stejně jako předtím se mu po dobrém jídle bude chtít spát, ale čím je větší, tím se doba odpoledního spánku zkracuje.
Bezesné noci mnoha dětem ve věku dvou až tří měsíců způsobuje takzvaná večerní (nebo tříměsíční) „kolika“. Nikdo neví jistě, jakého je původu. Mohou to být větry, hlad, nadměrné krmení, zažívací potíže nebo napětí v okolí - děti jsou totiž velmi citlivé na nálady, které je obklopují. Přirozenou reakcí na tyto potíže je chování a utišení dítěte. Někteří rodiče podávají svým potomkům volně dostupné preparáty, jako jsou protikolikové sirupy nebo přírodní alternativní léky. Může pomoci i změna ve stravování kojící matky.

Marie Kurková

Odborná spolupráce MUDr. Naďa Kočnarová