To je otázka, kterou řeší každá nastávající maminka. Aby na něco nezapomněla, aby měla v porodnici vše, co bude potřebovat, ale aby s sebou nemusela vléct loďák.
Na co by nastávající maminky neměly zapomenout? Tím hlavním jsou hygienické potřeby, župan a přezůvky. To potřebuje každý, kdo jde do nemocnice na několik dní. V porodnicích se propouští, pokud je všechno s maminkou i s miminkem v pořádku, čtvrtý den po porodu. Dítě musí prospívat a přibírat. Každé miminko po porodu shodí až 10% porodní váhy. Na dosažení porodní váhy má 14 dní. První čtyři dny má na to, aby se naučilo dobře sát mateřské mléko a začalo lehce nabírat na váze.
Důležité pro maminky po porodu jsou hygienické potřeby. Menstruační vložky jsou v každé porodnici v neomezeném množství k dispozici každé mamince. Lékaři ale doporučují, pro správné a rychlé zhojení poporodní jizvy, aby je rodičky nosily bez spodních kalhotek, aby k ráně mohl vzduch. Nic se ale nestane, pokud si kalhotky vezmete, například když za vámi přijde někdo na návštěvu. Na noc se ale vůbec nedoporučují. Takže si vezměte do porodnice několik spodních kalhotek. Lepší jsou starší kalhotky, na kterých vám již tolik nezáleží, protože se jistě zatřísní.
Další hygienickou potřebou, kterou neoplývají všechny porodnice stejně, jsou vložky-tampony do podprsenek. Při začátku laktace vytéká mléko z prsu často samovolně a vložky jsou dobrým, alespoň částečným pomocníkem pro jeho zachycení. Z toho vyplývá potřeba dobré podprsenky pro kojící maminky. Nejlepší jsou ty, které se nemusí celé sundávat, ale stačí odepnout košíček držící nalitý prs. Do porodnice si vezměte tak dvě až tři, protože se rychle promáčejí. Nemusíte si všechno kupovat, stačí si je od někoho vypůjčit, jsou dost drahé.
Kosmetiku pro miminko a oblečky na něj má skoro ve všech případech porodnice k zapůjčení. Oblečení na miminko mějte doma připravené v nějaké tašce. Stačí, když vám je přinese tatínek v den propuštění.
Nechte si přinést do porodnice dostatek pití, na které máte chuť. Nemocniční čaj neoplývá dobrou chutí a velice rychle se přepije. Navíc má každá matka po porodu žízeň, takže dobré pití oceníte. Nepijte ale nic, co má „bublinky“, miminko z nich může mít nadýmání.
Některé porodnice mají pro miminka omezený počet jednorázových plenek, je to většinou vypočítané pro čtyři dny po porodu. Pak si musí maminky dokoupit své. To ale zjistíte při pobytu, takže není problém požádat v případě potřeby nějakého příbuzného, aby vám donesl nové.

Pěkné těšení na miminko přeje