Až 60% lidí trpí na podzim a v zimě únavou, poruchami spánku a příjmu potravy nebo změnami nálady. Lidově se tomuto jevu říká „zimní deprese“ a odborníci pro něj mají název: sub-syndromální sezónní onemocnění (Sub-SAD). Někteří lidé podzim a zima natolik ovlivňují, že u nich vzniká SAD, neboli horší forma tohoto onemocnění, která byla teprve nedávno vyčleněna z ostatních typů depresí. Máte pocit, že i na vás s příchodem chladných a šedivých dní padá nějaká tíseň? Vyzkoušejte fototerapii a bude vám líp.
Myšlenka, že světlo a tma mohou mít vliv na lidskou psychiku, je velice stará, hovoří se o ní už v antice. Poprvé bylo světlo použito k léčbě deprese a letargie už před 2000 lety. Umělé světlo pomáhalo námořníkům kapitána Cooka zvládat letargii během polární zimy, vojáci sloužící ve čtyřicátých letech ve Skandinávii se před zimními depresemi také bránili světelnými paprsky. Od roku 1980 se léčbou světlem zabývá věda zcela seriózně a je mnoho lidí, kterým už tato metoda pomohla vyřešit jejich letitý problém.
Jak probíhá léčba fototerapií? Je několik názorů na to, která denní doba je pro fototerapii ideální. Nejspíše se doporučuje čas mezi šestou a osmou hodinou ráno a pak zase později odpoledne, těsně před setměním. Správně by se měla fototerapie aplikovat po celou rizikovou sezonu, tedy po dobu 3 až 6 měsíců. Ideální lampou, která splňuje poměrně přísné požadavky (eliminace UVA a UVB, potlačení infračervené části spektra aj.) je lampa ORIGINAL BRIGHT LIGHT od firmy Philips.
Tato lampa poskytuje nemlhavé bílé světlo o intenzitě 2 500 – 10 000 luxů, přičemž intenzitu světla je možno regulovat. Použitím této lampy je možné předcházet negativním pocitům ze tmy a podzimního počasí jako jsou duševní rozladění a deprese, úzkost a strach, únava, nedostatek energie, pocit sklíčenosti, chuť na sladkosti (a tím i přibírání na váze), špatné soustředění, impotence, častá virová onemocnění.
Přitom lampa ORIGINAL PHILIPS BRIGHT LIGHT šetří životní prostředí, má nízké nároky na spotřebu elektrické energie (spotřebuje cca tolik jako 100 W žárovka), má životnost nejméně 10 000 hodin a může být snadno recyklována. Tato lampa je mobilní, takže je možné ji snadno postavit na stůl nebo pověsit na zeď. Před užíváním lampy pro fototerapii se raději poraďte s očním lékařem, zda je tato terapie právě pro vás vhodná, stejně tak s lékařem konzultujte současné užívání některých léků (antibiotika, psychofarmaka aj.)
Během dvou až tří týdnů používání lampy se podle výzkumů dostaví zlepšení v oblasti pocitů, lidé jsou vyrovnanější, výkonnější a cítí se šťastnější. Navíc bylo mezi testovanými jedinci prokázáno zmírnění výskytu klasických podzimních viróz. Vyzkoušejte ORIGINAL PHILIPS BRIGHT LIGHT i vy a nemusíte mít strach z podzimu.

Jedna z vás může právě teď tuto lampu vyhrát v naší nové soutěži!
Pokud chcete takovou lampu mít doma, můžete jí koupit ve specializovaných prodejnách nebo přímo kontaktovat firmu: MERCANT spol s.r.o., U krbu 17, 100 00 Praha 10, TEL: 02/74779161, kde vám ochotně vyjdou vstříc.