Dostatek spánku je pro naší kondici klíčový. Kruhy pod očima a unavená, klížící se víčka působí na naše okolí jako uspávací injekce a nepřidají ani naším pracovním výkonům. Pokud se špatně vyspíme jednou za čas, je to podle odborníků normální, horší je to v případě, kdy se tento scénář opakuje několik nocí za sebou.
Při spánku dochází k útlumu nejvyšších funkcí centrální nervové soustavy, která je tak chráněna před vyčerpáním. V činnosti zůstávají pouze základní funkce organismu. Během spánku dochází ke zpracování vjemů nabytých v době bdění a jeho potřeba je zcela individuální. Uvádí se, že nejvíce spánku potřebujeme v období růstu a dospívání a že s přibývajícím věkem jeho potřeba klesá. Lidé, kteří se dlouho dobře nevyspali, se rychle unaví, a může se u nich objevit i mlhavé vidění. Ačkoliv nespavost se častěji vyskytuje u vyšších věkových skupin a u žen, může postihnout každého. Pro svůj společenský a ekonomický dopad je ve vyspělém světě v současnosti považována za závažný problém.
Ve většině případů se potíže s usínáním dostavují tehdy, jsme-li příliš unavení a máme-li za sebou vyčerpávající den s řadou stresujících situací. Spánek však ruší nejen únava, ale také příliš vydatná večeře nebo naopak hladovění, konzumace většího množství alkoholu, kávy apod. Zvláštní kapitolu tvoří krátkodobé, situační poruchy spánku v důsledku bolestí a psychického vypětí např. po úrazech, operacích nebo pří některých akutních onemocněních, kde krátkodobé nebo dokonce jednorázové použití hypnotik (v případě potřeby) může dopomoci k rekondici a zlepšení psychické pohody.
Výjimečným nárokům jsou vystaveni lidé pracující na směny - přemáhání spánku může totiž způsobit ztrátu vitality a tvůrčích schopností. Proto je v některých případech lépe uvažovat o změně zaměstnání. Biologické hodiny člověka se řídí světlem a jejich „seřizování“ má na starosti neurotransmiter melatonin. Vysoké nároky na jeho vylučování do krve jsou kladeny nejen při bdění během noci, ale také při přeletu různých časových pásem. Po cestě za oceán trvá například organismu několik dní než svůj biorytmus přizpůsobí novým podmínkám. Lidem, kteří často cestují do dalekých zemí nebo pracují na směny, je proto možné doporučit užívání melatoninu v tabletách. U nás je však tento lék, který je např. v USA volně prodejný, zatím nedostupný.

Více informací o spánku a o tom, co dělat, když nemůžete zabrat, najdete na speciálních internetových stránkách www.nespavost.cz, které jsou součástí projektu „Spánek a zdraví v České republice“.