Běhá vám mráz po zádech, kdykoliv slyšíte zubní vrtačku, a k dentistovi by vás nedostali ani heverem? Nepropadejte panice a hlavně se zamyslete nad tím, jestli spíš nemáte černé svědomí z toho, jak (ne)pečujete o svoje zuby. Smůla je v tom, že naše zuby si hodně pamatují a když se o ně pořádně nestaráme, tak nám to jednoho krásného dne všechno sečtou! Nejen, že se kazí, bolí a viklají, ale také nakonec dovedou pořádně „pustit žilou“ naší peněžence…
A přitom stačí tak málo – věnovat několik minut denně (nejlépe pak po každém jídle) pečlivé ústní hygieně. Je pravda, že někteří lidé mají genetické dispozice k větší kazivosti zubů, ale přesto není na místě hned házet flintu do žita. Naopak. Správnou péčí a včasnou prevencí se dá lecčemu předejít a dokonce se stává, že lidé s menší tendencí k tvorbě zubního kazu trpívají v dospělosti na paradontózu, protože - jak se říká - usnou na vavřínech a svoje „zdravé“ zuby zanedbávají.
Všichni máme jakous takous představu, jak si čistit zuby, přesto neškodí zopakovat si pár základních „triků“. Nezbytnou pomůckou je zubní kartáček, který by měl mít poměrně malou hlavičku, měkké umělé a na konci zaoblené štětinky a ergonomicky tvarovanou rukojeť. Po cca dvou měsících pravidelného používání se kartáček obvykle roztřepí, takže je nutno jej vyměnit za nový. Užitečným doplňkem správné ústní hygieny je také mezizubní kartáček a mezizubní niť, pomocí kterých se dostaneme i tam, kam s normálním kartáčkem nemůžeme. Zuby je třeba si čistit ze dvou důvodů – abychom odstranili zbytky potravy, které se usazují na zubech a mezi nimi po každém jídle, a také abychom se zbavili bakteriálního zubního povlaku, jenž se významně podílí na tvorbě zubního kazu. Čištění zubů provádíme pečlivě, krouživými pohyby, nikoli cik-cak. Při správné technice čištění zubů si zároveň i masírujeme dásně a předcházíme tak jejich odchlipování a tvorbě parodontických chobotů.
Jestli máte vítr ze zubaře, můžete svěřit některé úkony spojené s péčí o vaše zuby dentální hygienistce. Že jste nikdy o takové profesi neslyšeli? Dentální hygienistka může být vaším instruktorem, co se týká správné ústní hygieny, ale může vám provádět i některé drobné zákroky, jako je odstraňování zubního kamene, fluoridace nebo bělení zubů, léčba parodontózy a podobně. Výhodou je, že hygienistka nikdy nevrtá, nevýhodou, že se za její služby musí platit, protože její práci nehradí pojišťovna. Zato si můžete být jisti lidským přístupem, pečlivou péčí a spolehlivým poradenstvím. Pokud budou vaše zuby v péči dentální hygienistky, můžete předejít vážnějším problémům, jako jsou skryté zubní kazy a parodontóza, takže si ušetříte trápení i peníze. A to za to stojí, ne?