Jistě máte zkušenost s lidmi, jejichž dech, no, mírně řečeno, příliš nevoní. Takoví lidé pochopitelně zápach ze svých vlastních úst nevnímají a dochází často k jejich sociální izolaci. Lidé se totiž od nich drží stranou, mluví s nimi z uctivé vzdálenosti a když nemusí, nekontaktují je.
Zápach z úst může mít mnoho příčin, jejichž odstranění nemusí být složité:

Špatná péče o zuby nebo dásně:
Mezi zuby ulpívají po každém jídle zbytky jídla, které pochopitelně podléhají hnilobným procesům. Kromě toho, že mohou přispívat k tvorbě zubních kazů, dochází i k narušení a zánětům sliznic v ústech, což rovněž způsobuje nepříjemný zápach z úst.
Řešení je jednoduché, po každém jídle je dobré vyčistit si zuby, a pokud máte problémy s ulpíváním zbytků jídel v mezizubních prostorách, používejte mezizubní štětičky nebo zubní nitě na jejich odstranění.

Kouření:
Sliny, které mají desinfekční účinek, se vlivem kouření vysušují a nepůsobí tak, jak by měly. Proto se v ústech mohou množit bakterie, které způsobují zápach.
Nejjednodušším způsobem je samozřejmě přestat kouřit nebo kouření omezit. Pokud se vám to nedaří, používejte alespoň výplachy ústní vodou nebo vonné spreje s desinfekčním účinkem.

Dýchání ústy:
Kdo dýchá ústy a nikoli nosem, má stejný problém jako kuřáci. I jemu se vysušují sliny v ústech a jeho dech zapáchá.
Odstranění tohoto problému může být složité. Narušené nosní dýchání může mít několik příčin – zdeformovaná nosní přepážka, chronický zánět nosohltanu nebo zaplněné dutiny. Na odstranění těchto příčin je nutno spolupracovat s lékařem.

Konzumované potraviny:
Některé druhy potravin způsobují silný zápach z úst – káva, alkohol, cibule, česnek a strava příliš bohatá na bílkoviny.
Řešení je prosté, omezte nebo vypusťte ze svého jídelníčku tyto položky a váš dech bude sladký a svěží.

Půst:
Žvýkání potravy odstraňuje ze zubů povlak, který se na nich usazuje. Pokud nežvýkáme, povlak na zubech ulpívá a po celodenním půstu může náš dech zapáchat.
Řešení je prosté, i když nejíte, vyčistěte si během dne několikrát zuby a žvýkejte žvýkačky bez cukru, jejichž kalorická hodnota je nízká a účinky osvěžující.

Nemoci:
Zápach z úst může mít ovšem i vážnější příčiny, může signalizovat nějaké onemocnění.
1. Nemoci z nachlazení: Bacily, které způsobují záněty mandlí, bolesti v krku a podobně se projevují také zhoršenou kvalitou dechu. Hnilobně páchnoucí dech může signalizovat záněty nejen horních, ale i dolních cest dýchacích – průdušek nebo plic.
2. Cukrovka: Dech lidí nemocných cukrovkou je nasládlý a vzdáleně připomíná aceton.
3. Ledvinová onemocnění: Z dechu člověka, který má potíže s ledvinami, je slabě cítit moč.
4. Onemocnění jater: Pokud cítíte zápach čpavku, může to signalizovat nemocná játra.