Shodit přebytečná kila, být krásná a štíhlá – to je sen snad každé ženy. Diet, určených k redukci váhy, jsou stovky a tisíce. Každou chvíli vyplaví módní vlna na povrch nějakou další „zaručenou“. Přitom na to, zda po některé z nich shodíte, nebo třeba naopak ještě přiberete, má vliv nejen správné dodržování předepsaných potravin a jejich množství, ale také váš metabolismus. Prostě, nedá se jen tak jednoduše říct, že nějaká dieta funguje a druhá ne. Dobrá zkušenost kamarádek nemusí být vždycky zárukou úspěchu.
V zásadě rozlišujeme diety na dvě skupiny – 1) ty, které omezují množství potravy a b) ty, které omezují sortiment povolených potravin. Pojďme si teď popsat rizika, která mohou souviset s dodržováním diety omezující množství potravy.

Počítání energetické hodnoty – tyto diety někdy omezují povolenou denní dávku přijaté energie i pod 4000 kJ, kdy už začíná hrozit nedostatek vitaminů, minerálů, stopových prvků, ale i základních složek výživy, jako jsou bílkoviny sacharidy a tuky.

Instantní koktejly – jejich užívání jako jediné stravy se praktikuje u zvláště obézních lidí a pouze pod dozorem lékaře, pokud vám nahrazují jedno jídlo denně, neměla by s jejich požíváním hrozit žádná rizika. Pokud by však někdo byl dlouhodobě živ pouze o těchto koktejlech, může nastat situace, že jeho tělo nebude mít dostatek látek, které můžeme přijímat pouze z přirozených potravin a které nelze chemicky syntetizovat a přidat do koktejlu. Jsou to látky, které působí antikarcinogenně a které spolu s vitaminy a vlákninou pomáhají tělu bránit se civilizačním nemocem, zvyšují kvalitu života (např. sulforafan obsažený v brokolici, fytosterony sojových potravin, resveratrol, který je v hroznovém i tekutém víně…). Navíc koktejly nejsou pro člověka přirozenou stravou, neboť je nelze kousat.

Hladovka - pokud si jednou za čas naordinujete jednodenní očistnou hladovku, nemělo by se nic stát (i když i to někteří lidé nemusejí dobře snášet). Pokud by se však někdo rozhodl nejíst dlouhodobě, může si opravdu vážně ublížit. Začíná to nevolností, slabostí a poklesem krevního tlaku (pro nedostatek sodíku), s tím souvisí i zvýšená únava, podrážděnost a snížení pracovní výkonnosti. Při dlouhodobé hladovce začne organismus postrádat životně důležité živiny a mikronutrienty (vitaminy, minerály a stopové prvky).

Ve středu si povíme o rizikách diet, které zakazují a povolují některé konkrétní druhy potravin.

Podle materiálů Fóra zdravé výživy připravila
Reklama