
Vlhkost vzduchu v ložnici by měla být mezi 60 a 70 procenty. Vlhkost vzduchu při spánku udržuje pokožku v dobrém stavu a zabraňuje vysychání sliznic v ústech a v nose. Zejména v zimním období, kdy se v ložnici topí, se může stát, že je příliš suchý vzduch. Velká vlhkost ale také není příjemná, cítíte se upoceně a špatně se vám dýchá. V dětském pokojíku i v ložnici můžete nainstalovat zvlhčovač vzduchu, nebo jednoduše před kamna pověsit mokrou tkaninu. V místnosti, kde se spí, by neměl být sušák ověšený mokrým prádlem.
Proudění vzduchu, větrání a ventilace umožňují cirkulaci vzduchu a tak se vymění za celý den „vydýchaný“ vzduch a změna je hned viditelná – dýchá se vám opravdu lépe a nový vzduch je svěží, pokud tedy zrovna nebydlíte nad rušnou křižovatko nebo venku nejsou smogové mraky.
A rosný bod? Pokud venku padá rosa, klidně si otevřete okno, v ložnici vám nehrozí, že byste se ráno vzbudili a na přikrývce a na vašem obličeji byla tenká vrstva ranní rosy :-)
Zdravý a kvalitní spánek neovlivňuje jen teplota, vlhkost a rosný bod, ale také dobrá postel, matrace a ten, se kterým je vám v posteli dobře. Pokud si chcete přečíst víc o správných matracích a postelích, navštivte stránky Studia zdravého spaní JMP www.jmp.cz. Pokud potřebujete vyměnit osobu, která s vámi lože sdílí, skočte třeba na nějakou i-seznamku :-)
Nový komentář
Komentáře
V ložnici máme celoročně vypnuté topení, jenom když uhodí mrazy, tak ho zapínáme na nízký stupeň.
Dřív jsem si nedokázala představit spát v chladnější místnosti, ale teď je to naopak. Po spaní v moc teplém pokoji jsem ráno malátná, neodpočinutá, v noci se často budím.