Děti jsou nejkrásnější, když spí. Každé rozněžnělé srdce maminky roztouženě hledí na dítě, které bezbranně oddychuje a spí. V noci, pokud děti spí, jsou i ti největší spáči jako na jehlách a budí se při sebemenším zavrtěním dítěte. Také určitě znáte ten stav, kdy miminko spí a vy ho chodíte sledovat, jestli dýchá. Je to částečně předsudek, ale v matčině hlavě se honí mnoho katastrofických myšlenek, co by se všechno mohlo stát. Statistiky úmrtnosti novorozenců jsou varující. I když je miminek, které potká ve spánku nějaké neštěstí, malé procento, stejně tato varovná skutečnost doslova nedá spát žádné mamince. A tak matky dítě ve spánku neustále kontrolují, zajímají se o to, jakou má mít dítě ve spaní správnou polohu, aby spalo klidně a bezpečně a snaží se udělat maximum pro bezpečí dítěte.
Co novorozencům hrozí? V nejkrajnějším případě je to syndrom náhlého úmrtí novorozenců, kdy dítě, které je naprosto zdravé ve spánku zemře. Stále se zkoumá příčina tohoto syndromu, ale podstata úmrtí je schována pod rouškou tajemství.
Dalším nebezpečím je pro novorozence a batolata ublinknutí ve spánku. Každé dítě, které se nakrmí, musí správně odříhnout. Spolu s krmením – mlékem se dostane do žaludku dítěte také velké množství vzduchu, které, pokud si dítě pořádně neodkrkne, nutí miminko k blinkání. Není to ale normální blinkání, kdy dítě vyzvrátí celý obsah žaludku, ale jen vrácení ven ústy malého množství mléka, které dítě vypilo. Pro dítě, v ležící poloze může být tento zvratek nebezpečný! Hrozí totiž, že se zakucká a začne se dusit. V některých případech, pokud matka nebo někdo, kdo je nablízku, nezjistí, že se dítě dusí a nepomůže mu – zvednutím, bouchnutím do zad či vyndáním jazyka nebo rychlým převozem do nemocnice- , může se dítě udusit. Proto maminky znervózní, když jejich drobeček po vydatném pokrmu ne a ne si hezky krknout, kdy v tomto okamžiku zní krknutí pro uši matek jako libá melodie. Pro urychlení krknutí stačí miminko podržet v poloze hlavičkou nahoře, nejlépe při držení v náručí a pokud to nejde, je dobré miminko jemně pohupovat.
Pro bezpečnost dětí se vyrábí několik preventivních pomůcek, které ocení každá maminka jak pro novorozence, tak i pro větší batolata. Nejznámějšími jsou tzv. dětské chůvičky – speciální vysílačky. Jednu vysílačku umístíte v postýlce dítěte a druhou nosíte při sobě. Každý výrobek má nějaký dosah, ale většinou vám stačí pohybovat se po bytě a bezpečně uslyšíte alarmující pípání nebo přímý přenos dětského vrnění nebo pláče. Výrobcem takové spolehlivé chůvičky je např. Chicco a tento výrobek je k dostání ve všech specializovaných prodejnách s miminkovským zbožím.
Právě teď můžete soutěžit o jedno balení bezpečnostních chůviček od Chicco! Přečtěte si pozorně článek o tomto výrobku v rubrice „Pro těhulky“, klikněte do aktuální Chicco soutěže a správně odpovězte na soutěžní otázku. Pokud budete správně hlasovat jako třicátá, vyhráváte!
Reklama