Mateřské mléko je nejpřirozenější potravou novorozenců. Mnoho maminek kojit chce, ale některé kojení až tak velký důraz nepřikládají, obzvlášť v této době, kdy není problém koupit náhradní umělé mléko. Nicméně, kojení přináší jak pro dítě, tak pro maminku spoustu výhod.

Kojení je pro dítě přímý a hygienický zdroj potravy
Při kojení, když dítě samo saje mateřské mléko z matčina prsu, odpadá problém s dodržováním hygieny, který nastává při používání kojeneckých lahví. Láhve se musí sterilizovat a kojenecké savičky musí být v naprosté čistotě. Zejména v období šestinedělí je pro dítě infekce nebezpečná.

Osobní vůně mléka a matky
Kojené dítě si rychle zamiluje nezaměnitelnou vůni matčina prsu a dokáže svou matku podle této vůně poznat. Matka by si neměla mýt bradavky parfémovaným mýdlem, při kojení stačí omývat bradavky pouze čistou vodou.

Dítě i matka budou štíhlejší!
Kojení je pro matku zakončením reprodukčního cyklu. Miminko se narodilo, děloha se stahuje a následuje péče o dítě, jehož nedílnou součástí je kojení. V těle matky se tvoří mateřské mléko. Fyziologický proces tvorby mléka napomáhá tomu, aby se děloha vrátila do původního stavu a aby i celá postava matky získala svou původní podobu, kterou měla před otěhotněním. Při krmení dítěte z lahve probíhá vše pomaleji.
Také kojené dítě zřídkakdy trpí nadváhou. Při krmení z láhve je vyšší pravděpodobnost většího přibírání na váze. Láhev se totiž vyprazdňuje jiným způsobem než prs. Když začne hladové dítě pít od matky, je prs plný mléka a dítě je může hltavě polykat. V okamžiku, kdy začne být dítě nasycené, prs tuto změnu zaznamená a produkci mléka sníží. Výdej mléka je tady přesně regulován potřebou dítěte. Láhev dítě nutí, aby pilo dále ve stejném tempu, i když už jíst nepotřebuje, protože je pro něj velice jednoduché mléko z dudlíku vytlačit.

Intimní vztah mezi matkou a dítětem
Kojení přivádí matku i dítě do nejtěsnějšího kontaktu. Přímý tělesný kontakt dává matce hlubší pocit připoutání k dítěti, pro něž je zas z hlediska hmatových pocitů měkká zakulacenost prsu příjemnější než lahev. Při krmení z lahve se tento tělesný kontakt lehce vytrácí, ale dá se prodloužit, pokud matka krmící dítě z láhve krmí v poloze přimknuté na prsy.

Citový požitek
Je to citová odměna za úspěšné kojení, který prožívá matka, která má před sebou nasycené spokojené dítě, které nakrmila „z vlastních zásob“ a pocit zadostiučinění, že kojení je opravdu smysluplné. Tento druh uspokojení odborníci přirovnávají ke stejnému uspokojení ženy po dobrém sexu, kdy si žena představuje, že udělala něco pro pravděpodobné přežití svého rodu.

Potřebné protilátky
Po dobu prvních dní po narození jsou v mateřském mléce obsaženy zvláštní protilátky, které chrání novorozence před infekčními chorobami, dokud nezačne pracovat jeho vlastní obranný systém. Kravské mléko žádné podobné protilátky neobsahuje.

Alergie a snížená zátěž ledvin
Mateřské mléko chrání dítě před vznikem alergií, čím je dítě déle kojeno, tím má větší obrany schopnost se alergickým reakcím bránit. Pokud je ale dítě alergik, stejně alergie propukne, mléko dítě neochrání navždy. Může napomoci intenzitě propuknutí alergie a její průběh. Kojené dítě má také daleko méně předčasně zatěžované ledviny, než dítě, které konzumuje umělou výživu.