Můj muž chrápe. Můj otec chrápe. Můj tchán chrápe a můj brácha chrápe taky. Chrápou i manželé a otcové mých kamarádek a každá jedna z nás ví, jak může chrápání znepříjemnit soužití. Občas se dočtete, že chrápání způsobilo rozvod nebo dokonce že manželka nevydržela a chrapouna v afektu při bezesné noci zavraždila. Chrápání však není pouze výsadou mužů, některé ženy, zvláště starší, chrápají také. A zatímco muži dokáží chrápání s úsměvem a lehkostí sobě vlastní vysvětlit jako projev mužnosti, pokud chrápe žena, je to pro ni nejen zdravotní, ale také společenský a psychologický problém. Co je příčinou chrápání? A můžeme chrápání ovlivnit?
Při spánku dochází k povolení svalového napětí v oblasti nosohltanu. Chrápání je způsobeno rozechvěním měkkého patra a čípku při dýchání a na jeho hlasitost má vliv průchodnost horních cest dýchacích. Dojde-li k zúžení v oblasti nosohltanu, například při spánku v poloze naznak zapadnutím kořene jazyka, proud vzduchu je v místě zúžení rychlejší a více rozechvívá měkké patro.
Faktory, které chrápání nepříznivě ovlivňují, jsou nadváha, špatné dýchání ústy, kouření a požití alkoholu. Snižují totiž svalový tonus, a tím dochází k větší intenzitě chrápání.
Chrápání samo zdravotní stav nijak neohrožuje, ale jestliže dochází během spánku k zástavám dechu a pak prudkým nádechům, bylo by vhodné tento stav konzultovat s lékařem. Může totiž dojít k vysoké koncentraci kysličníku uhličitého. Člověk je pak unavený, nevyspalý a při dlouhodobém nevyspání riskuje celkové zhoršení zdravotního stavu.
Léčba jako taková existuje – jedná se o operaci patra, ale lékař ji doporučuje až v krajních případech. Lepší je zamyslet se nad tím, nakolik své chrápání sami ovlivňujeme svým životním stylem. Rozhodně si neuškodíte, když se pokusíte shodit nějaké to kilínko, omezíte kouření a místo šláftruňku nebo prášků na spaní budete raději spát v dobře větrané místnosti.

A fígl na závěr: Protože chrápání se daří zejména v poloze na zádech, naučte se spát na boku nebo na břiše. Že nevíte jak? Vzpomeňte na pohádku o ptáku Ohniváku a osvědčenou ježčí kůži – stačí našít na záda pyžama kapsičku s tenisákem nebo dřevěnou kostkou – na tom zaručeně neusnete!