
Při spánku dochází k povolení svalového napětí v oblasti nosohltanu. Chrápání je způsobeno rozechvěním měkkého patra a čípku při dýchání a na jeho hlasitost má vliv průchodnost horních cest dýchacích. Dojde-li k zúžení v oblasti nosohltanu, například při spánku v poloze naznak zapadnutím kořene jazyka, proud vzduchu je v místě zúžení rychlejší a více rozechvívá měkké patro.
Faktory, které chrápání nepříznivě ovlivňují, jsou nadváha, špatné dýchání ústy, kouření a požití alkoholu. Snižují totiž svalový tonus, a tím dochází k větší intenzitě chrápání.
Chrápání samo zdravotní stav nijak neohrožuje, ale jestliže dochází během spánku k zástavám dechu a pak prudkým nádechům, bylo by vhodné tento stav konzultovat s lékařem. Může totiž dojít k vysoké koncentraci kysličníku uhličitého. Člověk je pak unavený, nevyspalý a při dlouhodobém nevyspání riskuje celkové zhoršení zdravotního stavu.
Léčba jako taková existuje – jedná se o operaci patra, ale lékař ji doporučuje až v krajních případech. Lepší je zamyslet se nad tím, nakolik své chrápání sami ovlivňujeme svým životním stylem. Rozhodně si neuškodíte, když se pokusíte shodit nějaké to kilínko, omezíte kouření a místo šláftruňku nebo prášků na spaní budete raději spát v dobře větrané místnosti.
A fígl na závěr: Protože chrápání se daří zejména v poloze na zádech, naučte se spát na boku nebo na břiše. Že nevíte jak? Vzpomeňte na pohádku o ptáku Ohniváku a osvědčenou ježčí kůži – stačí našít na záda pyžama kapsičku s tenisákem nebo dřevěnou kostkou – na tom zaručeně neusnete!
Nový komentář
Komentáře
Moji rodiče chrápou oba a nejhorší je, že usnou u televize a pak nadávají, že je budím, když nic neslyším. ale už naštěstí bydlím jinde.