Možná si říkáte, že mytí vlasů není žádný problém, a přesto se již při něm dělá spousta chyb. Například použitím nevhodného šamponu, nedbalým splachováním, nežádoucím drhnutím. Vlasy se tak namáhají a trvale poškozují, což je nepříjemné, neboť na rozdíl od pokožky se nemohou regenerovat. A než dorostou nové, uplynou při polodlouhých vlasech nejméně tři roky. Za tu dobu se asi 250krát umyjí – o důvod víc, proč právě mytí provádět zvláště opatrně. Zde je pár užitečných tipů:

1. Před umytím vlasy důkladně pročesejte kartáčem Zní to banálně, ale účinek je trojnásobný. Důkladné vykartáčování, nejlépe přes hlavu, podpoří prokrvení pokožky hlavy. Vlasové kořínky jsou tak lépe zásobeny živinami a jsou silnější a zdravější. Navíc se z nich odstraní zbytky laku, lupy a hrubší nečistoty.

2. Účinnost šamponu není závislá na množství. Tady platí osvědčené pravidlo, že méně je někdy více. Moderní šampony jsou tak účinné, že pro všechny délky vlasů postačí stejné množství. Čím více šamponu použijeme, tím déle pak musíme vlasy splachovat. Čistší tím ale nebudou. Proto je většinou zbytečné druhé mytí – to platí především pro ženy, které si vlasy myjí denně. Stejně důležité je vědět, že moderní šampony jsou založené na jiné bázi, než staré, a proto nemusí vždy extrémně pěnit. Nezapomeňme, že vlasy před mytím musíme důkladně navlhčit.

3. Vybírejte si vhodnou kosmetiku pro váš typ vlasů. Šampony by měly vaše vlasy důkladně, ale jemně zbavovat nečistot a zbytků stylingových přípravků, a tím zanechat vlasy krásné a jemné. Například značka Lybar Original vám nabízí širokou škálu šamponů, obsahující látky, jež tvoří výživný mix přispívající k regeneraci a zlepšení celkové kondice vlasů a blahodárně působící i na jemnou vlasovou pokožku.

Trápí vás mastné vlasy?
Nezoufejte – se zplihlými, mastnými vlasy bojuje mnoho žen. V čem je problém? Vlas je tvořen keratinem – tuhou bílkovinou. Ta potřebuje tuk, jinak praskne a láme se. Každý vlas je spojen s mazovou žlázkou, která mu zajišťuje pružnost a výživu, přirozeně je tak stále pokrytý jemnou vrstvičkou tuku. Zpravidla platí, že ten, kdo trpí mastnou pletí na obličeji, má většinou i čilé mazové žlázy na hlavě.

Jaké faktory přispívají k nadměrnému maštění vlasů?
· Hormonální změny a výkyvy, které se projevují zejména v době dospívání, ale i během měsíčního cyklu a v době klimakteria
· Kouření, špatná životospráva, stres
· Dědičnost, která má vliv na počet mazových žláz
· Tučná a kořeněná strava
· Horký vzduch při fénování vlasů, který nejen že dráždí mazové žlázky u kořínků vlasů, ale navíc ještě vysušuje konečky
· Časté kartáčování
· Pročesávání vlasů rukama
· Špatná volba šamponu, kondicionéru či přípravku na konečnou úpravu vlasů

Základní péče o mastné vlasy
Účinným prostředkem v boji s mastnými vlasy je pravidelné mytí speciálním šamponem, který by měl být jemný, nedráždivý a přímo určený na mastné vlasy. Mastné vlasy myjeme podle potřeby, třeba i každý den. Šampon nanášíme pouze u kořínků, zbytek vlasů stačí jen propláchnout pěnou, která steče. Pokožku hlavy myjeme velmi jemně, abychom nedráždili mazové žlázy, která se pak „brání“ zvýšenou činností. Pro dokonalý efekt je důležité, abychom vlasy důkladně opláchli, nejlépe vlažnou vodou. Poté nanášíme balzám, ale jen od středu vlasů ke konečkům a po jeho krátkém působení vlasy opět propláchneme.
Tip: Lybar Original vlasový balzám s vitamíny a elastinem je určen k regeneraci všech typů vlasů, především vlasů „unavených“ nebo poškozených. Uklidňující balzám s elastinem, provitamínem B5 a důležitými vitamíny B3 a E vlasy i pokožku jemně ošetří, usnadní rozčesávání a vrátí jim to, co nejvíce postrádají – původní krásu a zdraví.

Nevíte, jaký přípravek si vybrat? Vlasová kosmetika Lybar Original nabízí přípravky na ošetření všech typů vlasů, včetně speciálního šamponu na mastné vlasy. Lybar Original šampon proti lupům s vitamíny a elastinem pro mastné vlasy nejen vlasy dokonale umyje, ale navíc je účinně a šetrně zbaví lupů. Při pravidelném používání navíc zabraňuje jejich tvorbě. I vlasy se sklonem k mastnotě, která může souviset s nežádoucí tvorbou lupů, tak zůstávají přirozeně vzdušné a lehké.